Доступність посилання

ТОП новини

США: «Банк знецінених іпотек»?


Архівне фото. Будинок Федеральної резервної системи у Вашингтоні

Нью-Йорк – У Сполучених Штатах Конгрес вимагає від Білого дому рішучих заходів для подолання фінансової кризи. Міністр фінансів Тімоті Ґайтнер повідомив, що він працює над всеохопним планом «ремонтування фінансової системи». Він спростував чутки про нібито намір уряду націоналізувати деякі з найбільших банків, зокрема про створення федерального банку для закупівель знецінених іпотек, тобто закладних, у приватних банків.

Ідея нового федерального банку існує. Бен Бернанкі, глава Федеральної резервної системи, це еквівалент Центрального банку, запустив, так би мовити, пробну кулю, сказавши, що можливо, варто створити державний банк, що скуповував би знецінені іпотеки та інші подібні активи у приватних банків. На його думку, це дозволить цим банкам вивільнити свої капітали і вони тоді відновили б кредитування, необхідне для виходу з кризи. Цю ідею називають «вad bank», буквально «поганий банк», а у вільному перекладі «банк знецінених іпотек».

Минулих вихідних фінансисти адміністрації президента Барака Обами радилися з керівниками найбільших банків щодо створення такого банку. Йдеться про виділення 350 мільярдів доларів, це половина коштів, що їх уряд надає приватним банкам. Ці гроші мають піти на запобігання банкрутству домовласників, які не в стані виплачувати іпотечні позички, а також на закупівлі знецінених активів.

Саймон Джонсон, колишній головний економіст Міжнародного валютного фонду, а нині професор Масачузетського технологічного інституту, у телевізійному інтерв’ю назвав цю ідею «засобом очищення справді поганих банків, які нагромадили паперові зобов’язання, що втратили вартість, як також банків, обтяжених проблемами, з тим, щоб очистити їхні бухгалтерські книги. Це можна розглядати як найбільший за всю історію сміттєзбиральний проект». Але навіть якщо проект буде успішним, кредитування зможе відновитися не раніше, ніж за 2-3 роки, вважає Джонсон.

Перспектива націоналізації фінансових установ

Міністр фінансів Тімоті Ґайтнер відповідаючи на запитання журналістів щодо можливості націоналізації фінансових установ, сказав: «Нашою фінансовою системою керують приватні власники акцій на чолі з приватними інститутами і ми зробимо все для збереження цієї системи».

Але газета «Нью-Йорк Таймс» зазначає, що уряд, фактично, вже націоналізував низку найбільших фінансових інститутів. Приклади: уряд гарантував 300 мільярдів доларів для корпорації «Citigroup», уряд викупив за 29 мільярдів доларів знецінені активи «Bear Stearns», уряд узяв під контроль іпотечні корпорації «Fannie Mae» і «Freddie Mac». Але чим гірші справи, тим тепліше ставляться фінансові кола до ідеї «Банку знецінених іпотек».

(Нью-Йорк–Київ–Прага)

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG