Доступність посилання

ТОП новини

США ведуть переговори з Киргизстаном про авіабазу «Манас» і шукають їй альтернативу


Киргизстан -- Огорожа з колючого дроту навколо авіабази «Манас», 4 лютого 2009 р.

Прага – Сполучені Штати в пошуках альтернативних шляхів поставок до Афганістану після того, як влада Киргизстану заявила, що її рішення про закриття авіабази «Манас» для американців є остаточним. Протягом останніх семи років ця авіабаза була однією з ключових точок для транспортування вантажів Афганістану американських сил та сил коаліції під проводом НАТО. Значення цієї бази зросло ще й після того, як заворушення в Пакистані відрізали наземні шляхи постачання до Афганістану.

Альтернативними шляхами до Афганістану могли б бути шляхи через Таджикистан, Узбекистан, чи саму Росію. Останню багато оглядачів підозрюють у тому, що саме вона та російський кредит у понад 2 мільярди доларів стояв за рішенням Киргизстану заборонити американцям використання військо-повітряної бази «Манас». Офіційною причиною було те, що оренда в 63 мільйони доларів на рік, які платили американців, була надто малою.
Пошуки альтернативи вже привели американців до Таджикистану. Після зустрічі з президентом Таджикистану Емомалі Рахмоном американський посол Трейсі Енн Джекобсон заявила, що сторони вже мають попередню домовленість, але переговори триватимуть. Крім того, вона сказала, що США ведуть переговори з іншими країнами Центральної Азії.
Американський посол Трейсі Енн Джекобсон
«Ми хочемо використати територію Центральної Азії для транзиту комерційного вантажу. Наприклад, будівельних матеріалів, продуктів харчування, пального. Звичайно, ми продовжуємо працювати і з Пакистаном, але добре мати альтернативи», – зазначила Трейсі Енн Джекобсон.
Із дипломатичних джерел стало відомо, що переговори ведуться про відновлення співпраці з Узбекистаном, чиї бази американці вже використовували на початку афганської кампанії.
Вашингтон не втрачає надії і переконати владу в Киргизстані змінити свої рішення. Нова держсекретар США Гілларі Клінтон вважає, що останнє слово в цих переговорах ще не сказано.
«Дуже шкода, що уряд Киргизстану вирішив на це піти. Ми сподіваємося, що майбутні переговори будуть ефективними, незалежно від того, які були міркування Киргизького уряду», – зауважила держсекретар США.
Рішення про закриття бази має ще ухвалити парламент, який поки що його відкладає.

Москва веде подвійну гру


Щодо самої Росії, яка також пропонує свої послуги, то західні і російські експерти наголошують на тому, що Кремль веде подвійну гру. Вони вказують на те, що саме Москва стоїть за рішенням Киргизстану, а з іншого боку – Росія говорить, що готова підтримати міжнародну місію під проводом НАТО в Афганістані. Проте, вона вимагає за це зміни американської зовнішньої політики.
Список вимог починається відмовою від розгортання систем протиракетної оборони в Східній Європі і не закінчується припиненням розширення НАТО на схід. За словами колишнього голови Американського центрального командування, адмірала Вільяма Фаллона, якого цитує агентство Ассошіейтед прес, наполягання Москви закрити авіабазу «Манас» було продиктовано бажанням Росії посилити свій вплив як в Центральній Азії, так і в Центральній Європі.
(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG