Доступність посилання

ТОП новини

Сильна конкуренція на виборах в Ізраїлі


Біньямін Нетаньягу, Ціпі Лівні, Авіґдор Ліберман та Егуд Барак. Лютий 2009 р.

Прага – За даними опитувань громадської думки, які проводили напередодні сьогоднішніх виборів в Ізраїлі, рекордна кількість громадян не знала за кого голосувати. Тому провідні партії активно боролися за голоси всіх, хто не визначився, і в останні години передвиборчої кампанії. Можна з певністю очікувати, що жодна з партій не здобуде більшості голосів у Кнессеті, парламенті Ізраїлю. А хто б не переміг, щоб керувати країною, буде змушений формувати коаліцію.

Остання війна Ізраїлю з палестинцями додала політичних балів колишньому прем’єрові Біньяміну Нетаньягу та його правій партії «Лікуд». У своїх передвиборчих промовах він переважно говорить про безпеку і побоювання, що ізраїльтян можуть атакувати араби, чи Іран. Нетаньягу також критикує нинішній уряд Ізраїлю на чолі з Егудом Ольмертом за те, що ракетні обстріли Ізраїлю зі смуги Гази не вщухають.

«За останні 24 години ракета «Кассам» вцілила в місто Сдерот. Де відповідь, яку ми обіцяли? Де нищівна відповідь? Ми почули лише мовчання», – говорить Нетаньягу.

Серед його конкурентів центристська партія «Кадіма», яку очолює міністр закордонних справ Ізраїлю Ціпі Лівні. Вона перебрала керівництво партією після того як розгорівся корупційний скандал довкола прем’єра Ольмерта. Лівні виступає за мирні переговори з палестинцями в обмін на землю, хоча її попереджають, що нині така риторика забирає голоси.

«Дехто говорить про загрози. Я не вірю в лідерство, яке ґрунтується на страхові. Я вірю в лідерство, яке визначає загрози, але пропонує рішення», – заявила Лівні.

Головні політичні торги ще попереду

Кнессет, парламент Ізраїлю, нараховує 120 місць. За прогнозами, ні партія «Лікуд», ані «Кадіма» не зможуть набрати більше ніж 30 місць кожна. Тому справжніми переможцями виборів в Ізраїлі стануть ті, хто зможе здобути підтримку більшості парламенту і сформувати коаліційний уряд.

Оглядачі звертають увагу на те, що під час передвиборчої кампанії Біньямін Нетаньягу обходив критикою свого колишнього помічника, а нині лідера націоналістичної партії «Наш дім – Ізраїль» Авіґдора Лібермана. Він закликає позбавити ізраїльського громадянства всіх громадян арабського походження, які є «нелояльними» до Ізраїлю.

У відповідь арабські лідери називають його «расистом». За попередніми опитуваннями Ліберман міг навіть виграти вибори до Кнессету. Нині в Ізраїлі є шанси на створення коаліції правих сил, а якщо голосів їм забракне, то вони будуть домовлятися з центристами.

Четвертою у рейтингу найвпливовіших партій Ізраїлю напередодні виборів була Партія праці («Авода») на чолі з Егудом Бараком. Але це непризове місце може принести найбільші політичні дивіденти. Не виключено, що й Егуд Барак зрештою сяде у прем’єрське крісло в результаті коаліційної угоди. Багатьом ізраїльтянам сподобалося як нинішній міністр оборони керував останнім наступом Ізраїлю у смузі Гази.

(Прага-Київ)
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG