Доступність посилання

ТОП новини

Дипломатичне листування 19-го століття


Київ – Посольство США урочисто передало Центральному державному історичному архіву України мікрофільми з копіями документів 19 століття. Це листування Американської місії в Одесі із Державним департаментом США. Як зазначають архівісти, ці документи доповнять історичну картину подій на півдні України, зокрема, Кримської війни та повстань на Чорноморському флоті.

Урочиста церемонія передавання мікрофотокопій документів із Національного архіву США у Вашингтоні відбулася в приміщенні Державної наукової архівної бібліотеки.

Надзвичайний і Повноважний Посол Сполучених Штатів Америки в Україні Вільям Тейлор передав до Центрального державного історичного архіву України 7 роликів мікрофільмів.

На плівках скопійовано 13 томів листування між консульством США в Одесі та Державним Департаментом США за період від травня 1831 року по серпень 1906-го.

Ця подія є актом доброї волі американського уряду і сприятиме подальшому розвитку та зміцненню зв'язків між Україною та США у галузі науки і культури, відзначив Вільям Тейлор.

Така ж колекція мікрофільмів була подарована Державному архіву Одеської області ще 5 років тому.

Погляд професійного і стороннього спостерігача

Листування, на думку виконувача обов’язків директора державного історичного архіву Людмили Демченко – є дуже цікавими для дослідників.

Адже «це погляд професійного і стороннього спостерігача, що дає можливість дізнатися про деталі тогочасних подій через призму стосунків США з тогочасною Російською імперією».

Листування є унікальним історичним джерелом не лише для дослідників історії дипломатії та українсько-американських, а й усіх визначальних подій того часу – Кримської війни, бомбардувань Одеси, повстань 1903 та 1905 років, юридичного статусу російських євреїв чи повстань на Чорноморському флоті у 1905 році.

Також є документи економічного характеру, зокрема, про торгівлю вовною.

Поповнення архівів забирає простір для вигадок

Вивчення переданих документів стане основою для доповнення історичної картини 19 століття. Історики отримали базу документів, які дадуть можливість заповнити «білі плями», зробити необхідні уточнення.

«Архіви – це повітря, яким історики дихають. А поповнення архівів забирає простір для вигадок, домислів чи припущень. Тому надання фотокопій дипломатичного листування є надзвичайно важливим і корисним кроком», – наголошує доктор історичних наук, професор Юрій Шаповал.

У відповідь, українські історики показали учасникам церемонії експозицію оригіналів архівних документів із фондів Центрального державного історичного архіву України, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Пшеничного, що висвітлюють вагомі події української історії та українсько-американських відносин.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Ірина Штогрін

    Редактор інформаційних програм Радіо Свобода з жовтня 2007 року. Редактор спецпроектів «Із архівів КДБ», «Сандармох», «Донецький аеропорт», «Українська Гельсінська група», «Голодомор», «Ті, хто знає» та інших. Ведуча та редактор телевізійного проекту «Ми разом». Автор ідеї та укладач документальної книги «АД 242». Автор ідеї, режисер та продюсер документального фільму «СІЧ». Працювала коментатором редакції культура Всесвітньої служби Радіо Україна Національної телерадіокомпанії, головним редактором служби новин радіостанції «Наше радіо», редактором проекту Міжнародної організації з міграції щодо протидії торгівлі людьми. Закінчила філософський факультет Ростовського університету. Пройшла бімедіальний курс з теле- та радіожурналістики Інтерньюз-Україна та кілька навчальних курсів «IREX ПроМедіа». 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG