Доступність посилання

ТОП новини

Економічний націоналізм може призвести до страшних наслідків (європейська преса)


Прага – Оглядачі європейських видань продовжують обговорювати можливі шляхи виходу із затяжної економічної кризи і чимало з них приходять до висновків, що вижити поодинці не вдасться. Впливові економічні видання застерігають від надмірного захоплення економічним націоналізмом чи протекціонізмом. Тим часом деякі західні газети застерігають Київ від надмірного покладання на кредит від Росії, яка, за їхніми даними, перебуває на грані дефолту. Та й сама Україна, як пишуть деякі експерти, перебуває не в кращому від Росії економічному стані.

Так, впливовий лондонський журнал «Економіст» попереджає, що у сьогоднішній економічній ситуації «вижити поодинці не вдасться» і нагадує, що у Сполучених Штатах ухваленням нового закону про вищі митні тарифи у 1930 році лише поглибили депресію, хоча були розумні люди, які протестували проти цього. «Економіст» вважає, що кроки місцевих урядів щодо європейських банків, особливо у Франції та Великій Британії, де вимагається щоб гроші, виділені владою, позичалися лише своїм громадянам, можуть завести надто далеко у небезпечному напрямку. Експерти з «Економіста» попереджають, що «ціна за такі дії може бути неприпустимо високою», бо країни, які намагаються врятувати себе, ставлять під загрозу одна одну. Наприклад, світова торгівля має всі шанси цього року скоротитися, вперше після 1982 року, а чистий приплив приватного капіталу на ринки країн, що розвиваються, ймовірно скоротиться до 165 мільярдів доларів, тоді, як він становив нещодавно майже 930 мільярдів. «Економіст» вважає, що світ нині може врятувати лише Америка, якщо її президент Барак Обама не дасть найбільшій економіці світу потонути в економічному націоналізмі, а сприятиме спокійнішому обміну капіталами та послугами між регіонами світу та стане свого роду координаційним центром економічної багатосторонності.

Австрійська «Ді Прессе» інформує, що викриття у Києві клопотання Тимошенко щодо російського 5-мільярдного кредиту для України спричинило ще один скандал, бо Президент Ющенко попереджає, що до газової залежності від Росії може додатися ще й фінансова. Австрійська газета також інформує, що «обурений не лише Ющенко але й обурена й місія Міжнародного валютного фонду , яка покинула Київ і не бажає поки-що вести мову про другий транш зі свого 16-мільярдного кредиту для України. «Ді Прессе» пояснює, що гнів МВФ на Тимошенко викликаний тим, що остання допускає 4-мільярдний дефіцит бюджету у доларах, який хоче «залатати» російським кредитом і не виконувати основних вимог МВФ. При цьому «Ді Прессе» попереджає, що Росія сама перебуває на грані дефолту, бо, не зважаючи на позички Киргизстану, Білорусі, її приватні компанії намагаються досягнути відстрочки у виплатах іноземним банкам 390 мільярдів доларів.

А інша австрійська газета «Дер Штандард», повідомляє про накочування хвилі банкрутств в Україні. Особлива небезпека нависла над банками, які видавали кредити в іноземній валюті. Газета наводить слова одного з українських експертів, який попереджає, що сьогодні доля проблемних кредитів сягнула вже 25 відсотків. Це, на думку австрійського експерта Астрова, вже сьогодні загрожує хвилею банкрутств серед фізичних і юридичних осіб. «Дер Штандарт» інформує, що, наприклад, банк «Райффайзен» в Україні видав кредитів на 6 мільярдів євро, це 60 відсотків від усіх іноземних кредитів, які видали в Україні лише австрійські банки. Сьогодні чимало з цих кредитів під загрозою. Австрійські експерти вважають, що українська влада має щось робити аби «амортизувати ситуацію».

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG