Доступність посилання

ТОП новини

У газовидобуток прийдуть китайські гроші. Після розподілу Зміїного


Анатолій Присяжнюк, голова «Чорноморнафтогазу»

Сімферополь – Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» підписало протокол про наміри з однією з найбільших у Китаї нафтогазовидобувних компаній. Про це Радіо Свобода повідомили в дирекції «Чорноморнафтогазу». Українські газовидобувники сподіваються залучити 60 мільйонів доларів китайських інвестицій для обладнання одного з найперспективніших в українському чорноморському шельфі газових родовищ. Експерти припускають, що китайська компанія «China National Offshore Oil Corporation» (CNOOC) не збирається обмежитися простим кредитуванням українських партнерів.

Керівник прес-служби ДАТ «Чорноморнафтогаз» Юрій Авдєєв називає ззбігом те, що інформація про укладення домовленостей із китайською компанією з’явилася ледь не одразу після винесення Міжнародним економічним судом ООН у Гаазі рішення щодо розподілу між Україною і Румунією морського шельфу довкола острова Зміїного у північно-західній частині Чорного моря.

Раніше через суперечки з румунською стороною, українські газовидобувники не могли проводити розвідку та освоєння покладів вуглеводнів, великі обсяги яких тут прогнозувалися.

Юрій Авдєєв каже, що Одеське газове родовище, для розробки якого «Чорноморнафтогаз» може отримати китайський кредит, не входило до акваторії, за котру точилася українсько-румунська суперечка. Втім, експерти звертають увагу, що 1998 року, коли українська сторона намагалася активізувати освоєння Одеського родовища, розташованого неподалік Зміїного, офіційний Бухарест інтенсивно протестував.

З китайським оптимізмом – до нових вершин українського газовидобування

Як би там не було, зараз, кажучи про перспективи Одеського, фахівці називають цифру в 50 мільярдів кубометрів газу.

Юрій Авдєєв каже, що це лише підтверджені розвідкою цифри. Деякі ж прогнози набагато оптимістичніші.

Втім, для самостійного освоєння цього родовища у «Чорноморнафтогазу» не вистачає власних ресурсів. Згідно з чинним законодавством, ця компанія має право продавати видобутий природний газ і нафту лише населенню та головній компанії – «Нафтогазу України». Причому нині за ціною лише трохи вищою собівартості.

За словами голови правління «Чорноморнафтогазу» Анатолія Присяжнюка, якщо протокол про наміри завершиться підписанням угоди, то на китайські гроші вдасться обладнати родовище і підвести до нього з узбережжя газогін.

Поки що не відомо, під який відсоток нададуть кредит. Але Анатолій Присяжнюк каже, що українська компанія розплачуватиметься з китайською уже після введення Одеського родовища у дію упродовж 5 наступних років.

Місцеві експерти кажуть, що CNOOC, очевидно, розраховує в майбутньому працювати на українському шельфі не тільки як кредитор, а й проводити спільні з «Чорноморнафтогазом» розвідку і видобуток. Останньому ця обставина дає можливість сподіватися на не дуже високі відсотки.

Але уже сам факт отримання кредиту для української державної компанії, що підпорядковується «Нафтогазу», стане суттєвим успіхом.

Відомо, що «China National Offshore Oil Corporation» є третьою за величиною китайською компанією з пошуку і видобутку вуглеводнів на морському шельфі.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

XS
SM
MD
LG