Доступність посилання

ТОП новини

«Зброю у продаж!» МВС хоче дозволити українцям купувати травматичну зброю


Міністерство внутрішніх справ України має намір дозволити усім охочим купувати травматичну зброю. За словами головного міліціонера Юрія Луценка, проект постанови вже розглянуло Міністерством юстиції України, і скоро своє слово має сказати уряд. Згідно з документом, придбати пістолети зможуть психічно здорові повнолітні особи, які не мають судимостей і закінчать спеціальні курси з володіння зброєю. Чи буде користь від такої ідеї? Що представляють собою травматичні пістолети? Чи можуть вони бути хорошим засобом для самозахисту? І чи не призведе вільний продаж зброї до спалаху злочинності у суспільстві й проявів жорстокості?

Хто має право на зброю?

Якщо травматична зброя поступить у вільний продаж, до спалаху злочинності це не призведе, переконаний речник столичної міліції Володимир Поліщук. До цього часу дозвіл на зброю, та й ту, яка стріляє гумовими кулями, мали обмежене коло осіб. «Користуватися пристроями для відстрілу гумових куль мають право народні депутати, представники судової влади, правоохоронці, військовослужбовці (за винятком солдатів строкової служби) та журналісти, після того як нададуть певні документи та пройдуть певні перевірки. Купувати і носити травматичну зброю не буде мати права людина, яка зловживає алкоголем, має психічні розлади чи мала проблеми із законом».

Ідея слушна, але позивний результат буде не відразу


Травматична зброя, за твердженням фахівців, призначена для тимчасового виведення людини зі стану здатності до нападу. Але пістолет, що стріляє гумовими кулями, легко можна переробити на вогнепальну зброю. Та й враховуючи загальний рівень безвідповідальності українського суспільства, можна зробити висновок, що до вільного продажу зброї Україна поки не доросла, вважає політолог Ігор Лосєв. «Наслідки можуть бути дуже важкими, якщо йдеться про невмілого чи надто агресивного користувача. Я не прихильник цього саме зараз, враховуючи загальний рівень культури, рівень цивілізованості, рівень агресивності в суспільстві та економічну кризу. У перспективі, коли ми станемо більш європейською державою, – так».

На думку кримінального журналіста Олега Єльцова, від самої ідеї озброєння громадян українська міліція матиме ще й комерційний зиск, адже найбільше підприємство в Україні, що виготовляє травматичні пістолети, належить Міністерству внутрішніх справ України. «Ідея доволі слушна, хоча й суперечлива. Адже у нас неосвічене населення, яке не звикло відповідати за свої дії. Тому на першому етапі, як це було в багатьох країнах, де вводили дозвіл на вільне володіння травматичної та вогнепальної зброї, будуть стрілятися на ринках, у ресторанах. Але за певний час це матиме позитивний результат, оскільки кожен злодій буде передбачати, що його можлива жертва може мати при собі зброю. Та й українці будуть вчитися відповідати за свої дії».

Зареєстрована зброя стріляє рідко

10,5 тисяч одиниць різних видів зброї вдалося вилучити цього року українській міліції, повідомив Радіо Свобода начальник управління дозвільної системи департаменту громадської безпеки МВС України Валентин Ведмідь. За його даними, злочинці в основному використовують незареєстровану зброю, легальні рушниці або пістолети стріляють рідко – співвідношення таких випадків один до десяти. «У 2008 році було скоєно 311 злочинів, але із зареєстрованої зброї зафіксовано лише 34. В основному, стріляє незареєстрована зброя: вистрелив, викинув - і все».

Дві третини американців мають вогнепальну зброю

Дві третини американців мають вогнепальну зброю і дозвіл на володіння нею. Право на її зберігання задеклароване у 2 поправці до Конституції США. За статистикою, 80% усіх злочинів із застосуванням вогнепальної зброї скоюються у родинному чи товариському колі, зазначає місцевий кореспондент Радіо Свобода Юрій Дулерайн. «У Нью-Йорку можна придбати рушницю без будь-якого дозволу, тому що це довгоствольна зброя, яка не контролюється. Але пильний контроль ведеться за зручною вогнепальною зброєю. Раз на 6-10 років зброю потрібно перереєстровувати, це засіб перевірки - чи не сів власник до в’язниці, чи не збожеволів тощо)».

Власник травматичної зброї нестиме кримінальну відповідальність за завдання тілесних ушкоджень. За легкі тілесні ушкодження у Кримінальному кодексі України передбачено покарання у вигляді виправних робіт або обмеження свободи до 2 років; за середні – позбавлення свободи до 3 років; за важкі – позбавлення свободи до 5 до 7 років.

Як Ви ставитеся до ініціативи правоохоронців дозволити українцям вільно купувати травматичну зброю? Чи хотіли б Ви придбати пістолет?
Олександр, студент: Я живу в такому районі (Борщагівка), де людей атакують банди наркоманів, і від них потрібно якось захищатися. Як тільки-но виповниться 18 років, спробую отримати дозвіл.
Лідія, пенсіонерка: У мене поганий зір, я не зумію ним скористатися. А взагалі, я категорично проти видачі зброї, тому що люди зараз у нас неврівноважені.
Андрій, менеджер: Я хотів би мати зброю. Завтра, може, й стане в пригоді, адже різні ситуації трапляються. Мені дадуть дозвіл, але я поки що не пробував його отримати.
Ірина, студентка: Навіщо кожному зброя? Відразу ж почнуться на вулицях перестрілки. Я не хотіла б мати пістолет ні для захисту, ні для чогось іншого.
Сергій, студент: Я не хотів би мати зброю, оскільки багато людей матимуть змогу бути озброєними і зможуть цю зброю застосувати проти мене.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG