Доступність посилання

ТОП новини

Українська влада не помітила 55-ліття входження Криму до України


Під час мітингу

Сімферополь – 19 лютого виповнилося 55 років від дня ухвалення президією Верховної Ради СРСР указу про передачу Кримської області від Російської РФСР до складу Української РСР. Попри очікування, якихось помітних урочистостей з цієї нагоди в Криму не було. Натомість проросійські організації провели свої мітинги протесту, називаючи подію 1954 року «чорним днем».

Незадовго до ювілею Кримська філія Наукового товариства імені Тараса Шевченка звернулася до Президента України Віктора Ющенка з проханням видати спеціальний указ про відзначення цієї важливої для держави дати. Голова організації, відомий кримський вчений і громадський діяч Петро Вольвач аргументував це тим, що 55 років тому завершилося формування сучасної території України і була реалізована вікова мрія українського народу про вихід до Чорного моря.

Втім, Глава держави на заклик громадськості не відгукнувся. Щоправда, 16 лютого він видав указ про відзначення 18 кримчан державними нагородами. Але з якої нагоди, в документі не сказано. Серед нагороджених кілька кримських урядовців і близьких до Партії регіонів бізнесменів.

Постійне представництво Президента України в Криму на ювілей відреагувало теж скромно, відмовившись проводити не тільки якісь публічні заходи, але й урочистий прийом. У своєму зверненні до кримчан представник Президента Леонід Жунько закликав «зробити все для того, щоб територіальна цілісність України навіки залишилася непорушною», бо лише за цих умов можна «досягти величної мети – побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, якою пишатимуться нащадки».

Несподівано проти відзначення цієї дати виступили і деякі активісти української громади півострова. Вважати офіційною датою повернення Криму до складу України не 19 лютого 1954 року, а 28-29 вересня 1918 закликав голова Кримської організації Української народної партії Олег Фомушкін. За його словами, остання дата «історично обґрунтована», бо «саме у вересні 1918 року в Києві було проголошено приєднання Криму до України під владою гетьмана Павла Скоропадського і прозвучали історичні слова українського гетьмана: «Україна не може існувати без Криму – це буде тулуб без ніг».

Дісталося Хрущову

Натомість проросійські організації півострова своєї активності не соромилися. Під стінами Постійного представництва Президента України вони провели кілька протестних акцій. Під час мітингу, організованого «Російською громадою Криму» його учасники закидали яйцями портрет колишнього радянського лідера Микити Хрущова, якому приписують ініціативу з передачею Криму Україні.

«Крим був украдений у Росії, поверніть його назад, інакше росіяни Криму зроблять це за вас!», – заявив на мітингу, що зібрав близько 500 осіб, лідер партії «Російський блок», депутат кримського парламенту Олександр Свистунов. Учасники акції прийшли з російськими державними прапорами та портретами керівників Росії Дмитра Медведєва і Володимира Путіна.

У резолюції мітингу її автори заявили про намір «активізувати боротьбу за права російського культурного населення Криму і України, за зміцнення державного суверенітету і розширення повноважень Автономної Республіки Крим, за перехід України до федеральних форм державно-політичного будівництва». «Майбутнє Криму і федеративної України – в єдності з Російською Федерацією!», – мовиться в резолюції мітингу прокремлівських організацій з нагоди 55-ліття входження Криму до складу України.

(Сімферополь – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG