Доступність посилання

ТОП новини

«Сертифікат учителя». Незабаром учителі будуть складати іспити на профпридатність!


Сертифікувати вчителів пропонують львівські освітяни. На їхню думку, в Україні немає механізмів того, як позбутися некваліфікованих педагогів. І щоб у школах працювали лише кваліфіковані педагоги, пропонують посадити наставників за парти, підучити, а за кілька років прийняти в них іспити. Склали - можете викладати і надалі, а якщо ні – вчитель не ваш фах. Це поки що тільки плани. Таку пропозицію узгоджують зараз із Міносвіти України. Те, що профпридатність учителів подекуди шкутильгає, підтверджують і самі освітяни, і ті, кого вони навчають. Але хто і як має оцінювати кваліфікацію педагогів? Яким взагалі є професійний рівень вітчизняних педагогів? Як вдається тримати галузь, коли в розпалі економічна криза, коли нема кому навчати школярів у селах?

Львівщина запроваджує сертифікації педагогів уже цього року

Зараз львівським учителям боятися нічого, ніхто їх не випробовуватиме, здатні вони навчати чи ні. Запровадити сертифікацію планують за кілька років. І за парти, так би мовити, сядуть самі педагоги. А у підсумку – іспити. Про сертифікаційні плани розповідає львівська кореспондентка Радіо Свобода Галина Терещук.

Суть проекту в тому, що упродовж 4 років вчитель проходитиме курси з підвищення кваліфікації в Інституті при управлінні освіти. Тут буде доступ до літератури, інформації і лише після їхнього завершення складатиме іспит. Зараз ніхто нікого не опитуватиме вже, наголошують в обласному управлінні освіти. Вчитель із низьким рівнем знань, інколи не знаючи таблички множення, не може викладати в молодших класах.

У львівських школах батьки доволі часто пишуть заяви на ім’я директора з проханням перевести їхню дитину від одного вчителя до іншого. Причина одна: батьки хочуть, щоб предмет викладав сильніший педагог.

Однак все ще немає відпрацьованого механізму щодо звільнення людини або переведення її на нижчу посаду чи оплату, якщо вона не пройде сертифікацію.

На Львівщині змінили систему перепідготовки: якщо раніше переатестацію педагоги проходили раз у 5 років, то тепер вони щороку виконуватимуть завдання по так званих модулях. Тобто навчатимуться постійно упродовж 4 років.

Голова вільної профспілки освітян Андрій Соколов каже, що ніхто не може звільнити педагога за рівень його знань, у такому випадку потрібно анулювати диплом. Мусять чітко бути законодавчо виписані механізми. «Звільнити працівника, навіть коли він не пройшов кваліфікацію, можуть, лише понизивши рівень кваліфікації при черговій атестації. Його рівень підтверджений дипломом».

А ще щоб ставити високі вимоги до українських вчителів, мають бути належними умови праці, гідна зарплата.

Проблеми із профпридатністю вчителів є


Проблеми із профпридатністю вчителів є, визнав у коментарі Радіо Свобода Ярослав Болюбаш, директор департаменту вищої освіти Міністерства освіти України. Хоча при цьому він стверджував, що зараз рівень педагогів без оцінки не залишається. «У нас існує на сьогодні атестація педагогічних працівників, де працює оціночна комісія, яка й підтверджує рівень кваліфікації. Але іноді вона носить лише формальний характер. Можливо, потрібно подумати над новими технологіями проведення атестації. Ми, департамент вищої освіти, наприклад, запропонували плани дій щодо підвищення якості педагогічної і післядипломної освіти педагогічних працівників».

Як оцінюють рівень кваліфікації сучасних українських педагогів, розповідає Світлана Оселедцева, вчитель англійської мови Львівської спеціалізованої школи Гімназії міжнародних відносин. «Кожні 5 років вчителі проходять атестацію, перед цим повинні пройти курси підвищення кваліфікації. Раніше курси були 2 тижні, а тепер упродовж 5 років по кілька разів на рік ми ходимо на курси, пишемо роботу та захищаємо її».

Проте фінансового стимулу немає

Світлана Оселедцева розповіла також, як оплачує нині держава працю вчителів. «Зарплата вчителя у звичайній школі, якщо він пропрацював 10 років, складає 1400 гривень».

Незважаючи на економічну кризу, освітяни нараз тримаються на плаву, переконує Ярослав Болюбаш, директор Департаменту вищої освіти Міністерства освіти України. «Освіта – це основа. Вчителі – відповідальні люди, тому, навіть у момент економічної кризи вони не кидають роботи та дітей, яких треба вчити. Саме такий рівень світогляду формують у педагогічних університетах».

Система сертифікації польських педагогів діє майже десятиліття

А у Польщі вчителів сертифікують за новою системою 9 років. Тоді уряд провів реформу системи освіти. Нині вчителю, щоб досягти найвищого рангу в системі сертифікації, треба працювати в школі 10 років і пройти 4 етапи професійної кваліфікації. Рівень учителя оцінює комісія, педагоги мають складати іспити, що підтверджують їхню профпридатність, розповідає варшавська кореспондентка Радіо Свобода Єва Поштар. «Міністерство освіти Польщі пояснює, що така система вимагає від учителів увесь час працювати задля того, щоб довести свою професійну придатність».

За даними преси, український вчитель заробляє в середньому в 4 рази менше, ніж польський педагог, у 7 разів менше, ніж представник цієї ж професії в Італії, і у 15 разів менше, ніж вчитель у Німеччині.


Як Ви оціните професійний рівень учителів, котрі навчають Ваших дітей? Порівняйте з рівнем тих, які навчали свого часу Вас.
Ася, аудитор: Рівень освіти в українських школах дещо впав, почали менше вимагати від школярів. Але педагогічні якості, як на мене, у вчителів залишились такі ж.
Юрій, держслужбовець: Більшість учителів нині мають достатній рівень знань, просто вони працюють у складніших умовах. Раніше вчитель був упевнений в завтрашньому дні, а сьогодні – ні.
Ірина, безробітна: Коли навчалася я, то вчитель був прикладом для нас. Нас навчали і вимагали знань. А сьогодні цінності змінилися. Тепер рівень знань залежить від грошей.
Сергій, програміст: Ставлення до роботи у вчителів стало набагато гіршим, ніж 20 років тому, коли навчалися ми.
Тетяна, економіст: Все в освіті нині купується і продається. Але більшість педагогів працюють не лише заради грошей, вони ще й несуть відповідальність за наших дітей.
 • Зображення 16x9

  Наталка Коваленко

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

   

 • Зображення 16x9

  Олександр Лащенко

  На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG