Доступність посилання

ТОП новини

«Справжня дружба вимагає справжньої правди про страшні події» – Качинський


Президенти України та Польщі Віктор Ющенко та Лех Качинський взяли участь у вшануванні 65-ої річниці трагедії у Гуті Пеняцькій, де 28 лютого 1944 року близько 1000 польських селян були знищені в каральній акції фашистів.

У місті Броди на Львівщині Президенти України та Польщі Віктор Ющенко та Лех Качинський вшанували пам'ять жертв політичних репресій.
У своєму виступі Президент Віктор Ющенко віддав шану кожному, хто став жертвою протистояння двох людиноненависницьких тоталітарних режимів. «Ми говоримо про час, коли на землю пролилася кров мільйонів людей. Бо змагалися два найбільші в історії людства тоталітарних режими», – наголосив Президент.

За його словами, трагедію, яка відбулася на цьому місці, можна віднести до «найпоказовіших».

«Я маю обов'язок стояти тут, на цьому місті, поруч із Президентом Польщі, точно так, як ми стояли в селі Павлокома декілька років тому, і біля мене був польський Президент. Цим я хочу сказати: не дивлячись на нашу історію, бурхливі події Другою світової війни і багато обставин, які ідуть із минулого, я глибоко переконаний, що українець навічно подав руку дружби і порозуміння полякові», – сказав у своєму виступі глава держави.

Водночас Ющенко підкреслив, що було докладено багато зусиль, щоб між українцями та поляками у відносинах закріпилися стереотипи, що нав'язувалися комуністичними режимами.

Президент України наголосив, що українці і поляки сьогодні поруч, бо їх об'єднує пам'ять та спільні цінності. «Переконаний, як український, так і польській народи добре розуміють і вшановують наше минуле, нашу історію, досить трагічні сторінки і сталінського, і нацистського режимів. Але ми говоримо не тільки про минуле. Ми маємо спільну мету, спільний сьогоднішній день, спільне європейське сьогодення», – сказав глава держави.

Президент Польщі Лех Качинський у своєму виступі сказав, що «справжня дружба вимагає справжньої правди про страшні події минулого».

Він підкреслив, що сьогоднішня присутність двох Президентів на місці трагедії свідчить про «наступний крок» до поєднання між українським та польським народами.

«В результаті провокації тоталітарних режимів поневолені народи піднімали зброю не проти гнобителів, а проти інших поневолених», – акцентував Качинський, маючи на увазі, що трагічні події 1944 року зіштовхнули між собою українців, поляків, вірменів, євреїв, які жили по-сусідству.

Польський Президент зауважив, що правда про трагічні події минулого на Волині, Прикарпатті та Гуті Пеняцькій на Львівщині мають стати очищенням і примиренням заради миру і майбутнього молодого покоління, «яке будуватиме вільну Польщу, вільну Україну, вільну Європу».

Завершив свій виступ Глава польської держави словами молитви: «Прости нам провини наші, які ми прощаємо винуватцям нашим!».

Глави двох держав взяли участь у спільній молитві за загиблими у Гуті Пеняцькій та жертвами більшовицьких репресій у місті Броди Львівської області, а також поклали вінки і квіти до підніжжя пам’ятників жертвам трагедій.
XS
SM
MD
LG