Доступність посилання

ТОП новини

В Естонії засудили чиновника міноборони, який передавав Росії військові таємниці


Рига – Шпигунський скандал в Естонії завершився судом над колишнім посадовцем міністерства оборони країни Херманном Сіммом, завербованого Службою зовнішньої розвідки Росії. Від 1995 року він передав російській стороні майже три тисячі документів, у тому числі й натовські таємниці. Зрадник поніс заслужене покарання і відбуватиме ув’язнення упродовж 12,5 років, а також має сплатити за нанесену державі шкоду один мільйон євро. Між тим експерти визнають, що це один із найбільших шпигунських скандалів за всю історію НАТО.

61-річного Херманна Сімма заарештували у вересні минулого року. В період із 1995-го до 2006 року він працював керівником відділу безпеки міністерства оборони Естонії і мав найвищий рівень допуску до державних таємниць. На час затримання шпигун обіймав посаду радника міністра оборони Естонії.

За офіційною версією, Херманн Сімм, який ще за радянських часів був агентом Комітету державної безпеки СРСР, передавав військові таємниці офіцерам Служби зовнішньої розвідки Росії Валерію Зенцову та Сергію Яковлеву. Для передачі документів шпигун зустрічався з агентами декілька разів щорічно у різних країнах світу. За таємні дані він отримав майже мільйон естонських крон.

«Відчув полегшення після припинення багаторічного життя зрадника»

Виправдовуючи свою зраду, Херманн Сімм заявив, що російські спецслужби шантажували його, однак вину визнав і навіть зазначив, що після провалу місії і «припинення багаторічного життя зрадника» відчув полегшення. Він детально розповів, де, коли і які документи ЄС, НАТО та Естонії передавав російській зовнішній розвідці. «Що зроблене, те зроблене. І за це треба нести відповідальність. Я працював на одну зі спецслужб Росії. І з розмови з її співробітниками, з якими був у контакті, я зрозумів, що це Служба зовнішньої розвідки», – розповів Херманн Сімм.

У перебігу слідства було встановлено, що Сімм встиг передати значну кількість документів російській спецслужбі. Ведучий державний прокурор Естонії Лавлі Лепп повідомила, що матеріалів, котрі були помічені грифом «таємно» було декілька сотень. Кількість переданих документів із позначкою «для внутрішнього користування» сягала трьох тисяч.

Після вступу у 2004 році Естонії до НАТО Херманн Сімм передавав Росії і натовські таємниці. Генеральний директор поліції безпеки Естонії Райво Аег назвала справу естонського зрадника найбільшим скандалом Альянсу за всю його історію.

Масштаби шкоди для НАТО, завданій шпигуном, з’ясовують


У штаб-квартирі Альянсу серйозно стурбовані і намагаються оцінити масштаби нанесеної Херманном Сіммом шкоди. За інформацією журналу «Der Spiegel», ймовірно агент підірвав довіру до системи Elcrodat, виробленої у Німеччині, яка відповідає за телефонні, факсові та інші види комунікацій між Брюсселем та країнами-членами НАТО.

Норвезька газета «Aftenposten» інформує, що Херманн Сімм, працюючи над захистом даних Естонії, тісно співпрацював зі своїми колегами з Норвегії. Ця скандинавська країна також переймається встановленням можливої шкоди.

Натомість з боку Москви не надходило офіційної реакції на арешт чи засудження Херманна Сімма. Однак представник адміністрації президента Росії Олексій Павлов наприкінці минулого року в інтерв’ю «New York Times» заявив, що у Сімма «ніколи не було ніяких контактів з урядовими службами Росії». Російський посадовець зазначив, що зараз головним пріоритетом Російської Федерації є внутрішні проблеми, включаючи тероризм.

(Рига – Прага – Київ)

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG