Доступність посилання

ТОП новини

У новий шпигунський скандал у Румунії втягнена Україна


Прага – У Румунії повідомляють про арешт двох осіб, які передавали таємну військову інформацію нібито представникові України. Але румунські журналісти звертають увагу, що офіційно причетність України до цієї справи не підтверджують, неофіційно ж говорять і про те, що покупцем таємниць могла бути й Росія.

Після нещодавнього шпигунського скандалу в Естонії новий починається в Румунії: там оголосили про затримання румунського кадрового військового і громадянина Болгарії за шпигунство і пов’язують цю справу з Україною.

За повідомленнями, цей військовий, Флорічел Акім, упродовж 2002–2007 років переписував зі службових комп’ютерів документи, які становлять державну таємницю, розкриття яких може поставити під загрозу національну безпеку Румунії. Ішлося про дані про військові системи зв’язку, частоти роботи радарів, мапи союзу НАТО, схеми й інші дані про військову техніку тощо.

Отриману інформацію військовий у званні, що приблизно відповідає старшому сержантові, передавав відтак своєму приятелеві, громадянинові Болгарії Петару Зиколову (або Зикулову). А той заявив прокурорам, що ці дані від нього отримував неназваний, за його словами, «представник України в Бухаресті», який на початку 2000-х років заприятелював із болгарином і висловив бажання отримувати військову інформацію за суми в 800–1000 доларів.

У Болгарії речник Міністерства закордонних справ уже наголосив, що затриманий болгарський громадянин міг діяти як приватна особа і не представляв болгарську державу.

А чи причетна Україна?

Українська ж сторона у вівторок ніяк не коментувала цю справу. Перший секретар Посольства України в Румунії Петро Макаренко заявив телефоном Радіо Свобода: «На даний час коментарів посольство не дає. Найближчим часом буде або прес-реліз, або якесь прес-ком’юніке на сайті посольства – найімовірніше, це буде таким от чином. На даний час – без коментарів».

У Міністерстві закордонних справ у Києві у вівторок під вечір на телефонні дзвінки не відповідали. У Службі безпеки України сказали, що нічого про це не знають і вперше почули про це від Радіо Свобода. У Службі зовнішньої розвідки припускають, що, можливо, якийсь коментар матимуть у середу.

Тим часом згадана цитована заява одного із затриманих – єдині слова, що стосуються України, звертає увагу бухарестська кореспондентка Радіо Вільна Європа – Радіо Свобода Сабіна Фаті: «Офіційно про причетність України не йдеться. Неофіційно ж журналістські джерела в Румунії кажуть, що в цій шпигунській справі йдеться про причетність і Росії, і України». Наприклад, газета «Ґиндул», посилаючись на свою інформацію, прямо говорить, що таємні дані продавали Росії.

«Усі офіційні заяви не згадують жодних країн. У документах згадано тільки «іноземні розвідницькі структури з країн-нечленів НАТО», – наголошує румунська журналістка.

Водночас раніше у вівторок у Києві, у Верховній Раді, яка готувалася зняти Володимира Огризка з посади міністра закордонних справ, депутат від опозиційної Партії регіонів Інна Богословська заявляла, що ще в понеділок із Румунії вислали військового аташе України. Але ніяких подробиць чи підтверджень своїх слів вона не навела, а міністр не зреагував на цей закид.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG