Доступність посилання

ТОП новини

Латвія. Залишився без роботи, а що далі?


Рига – Латвія займає друге місце в Євросоюзі за рівнем безробіття. Сьогодні в країні, з населенням у 2 мільйони осіб, понад 100 тисяч безробітних. У латвійців, які залишилися у кризовий час без роботи, є два варіанти вибору – виїжджати на пошуки кращої долі за кордон, або пристосовуватися до складних реалій життя на Батьківщині, змінювати кваліфікацію чи відкривати власну справу. Натомість уряд Латвії, визнаючи актуальність проблеми зростання безробіття в країні, збирається виділити на заходи зі сприяння зайнятості кошти, отримані від структурних фондів ЄС.

Сьогодні на одну робочу вакансію в Латвії претендують 40 безробітних. У Державній агенції зайнятості прогнозують, що тенденція зростання рівня безробіття в країні продовжиться. Роботу втрачають представники різних професій, однак серед безробітних в Латвії більш за все працівників із вищою освітою.

Один із них Йоранс Ковальовс, який нещодавно працював керівником персоналу в одній з фірм. Однак з огляду на складну фінансову ситуацію, керівник фірми вирішив її закрити. Йоранс Ковальовс розповідає, що залишився без роботи, дружина також не працює, бо в сім’ї двоє маленьких діточок. Крім того щомісячно треба сплачувати кредит за автомобіль та квартиру.

Гастарбайтерів за кордоном вже не чекають

Поки що родина живе на кошти, які Йоранс отримує як безробітний та на державну фінансову допомогу на дітей, однак він визнає, що так довго тривати не може. Виїхати за кордон на заробітки, як це роблять інші латвійці, які опинилися в подібній ситуації, Йоранс не планує. За його словами, за кордоном сьогодні гастарбайтерів не чекають із «відкритими обіймами».

Не зважаючи на складну ситуацію, Йоранс Ковальовс налаштований оптимістично: «Оптимізм базується скоріш на впевненості у собі, а не у сподіванні на державну політику. Мені здається, що цій державі байдуже, чи я тут, чи мене немає. Жаль, але зараз кожний бореться сам за себе».

Натомість латвійські посадовці запевняють, що серйозно переймаються проблемою зайнятості населення. Зокрема планується на ці цілі направити фінансування з Європейського соціального фонду. Також Латвія має намір звернутися до європейських інституцій для отримання коштів із Фонду глобалізації Євросоюзу, завданням якого є надання допомоги з перенавчання та пошуку роботи для безробітних.

Депутат Європарламенту, висунутий президентом Латвії на посаду прем’єр-міністра країни Валдіс Домбровскіс розповів, що ці кошти можуть бути спрямовані на заходи зі сприяння зайнятості. Мова йде про перекваліфікацію безробітних, спеціальні курси, допомогу для початку підприємницької діяльності чи діяльності в якості самозайнятої особи. Є можливість сплачувати безробітним стипендії під час навчання, якщо вони вибрали якісь курси для перекваліфікації.

Слід самому проявляти активність у пошуках роботи

Є латвійці, які не бояться ризику і знають, в якій із сфер підприємництва краще розпочати власну справу. Агріс Алксніс, який нещодавно відкрив свій бізнес, вважає, що це – сфера інновацій та технологій. «Головне мати ідею та знайти вільну нішу на ринку праці. В умовах будь-якої кризи той, хто може і хоче працювати – шукає щось нове, у нашому випадку – це новітні технології», – каже Агріс Алксніс

Психологи радять безробітним не замикатися в собі у стресовий період. Необхідно перебувати у робочій формі, підтримувати зв’язки з колегами з колишньої роботи, а також із іншими знайомими. Можливо, вони зможуть вам порадити, де знайти роботу. Не загостряти усю увагу на фінансовому аспекті проблеми. Людина, яка опинилася у такій ситуації, повинна чітко усвідомити, що ніхто не прийде до неї додому і не запропонує роботу – слід самому проявляти активність в її пошуках.

(Рига – Київ – Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG