Доступність посилання

ТОП новини

Два озброєні напади з людськими жертвами в Північній Ірландії


Поліційний кордон біля військової частини, на яку напали 7 березня

Лондон – Невелике підпільне збройне угруповання проірландських республіканців під назвою «Послідовна Ірландська республіканська армія» взяло на себе відповідальність за вбивство констебля поліції в Північній Ірландії. Застрелений констебль помер через 48 годин після того, як інше республіканське угруповання під назвою «Справжня ІРА» вбило двох британських військовиків і поранило цивільних на вході до бази в місті Антрим. Всі політичні сили цієї британської провінції, де нині католики порівну ділять владу в уряді з протестантами, засудили вбивства.

Вбивства поліцейського та британських вояків здійснили два угруповання, що є дисидентськими відгалуженнями колишньої могутньої Ірландської республіканської армії (ІРА). Тоді, як ІРА прийняла умови мирного процесу, що полягає у поділі влади в Північній Ірландії між протестантами та католиками, між якими десятки років тривало кровопролиття, малі відламки від неї, що називають себе «Послідовна ІРА» та «Справжня ІРА», відкинули мир і присяглися вести далі те, що вони називають збройною боротьбою за возз’єднання Ірландії.

Прем’єр-міністр Великої Британії Ґордон Браун заявив із приводу вбивств: «Я думаю, що політичні лідери Північної Ірландії вже дали виразно зрозуміти: повернення до минулого не буде. Вони хочуть іти вперед від зловісного минулого і сповнені рішучості стримати насильство. Я закликаю всіх, хто щось знає про ці два інциденти, повідомити поліцію, щоб ми могли затримати винних. Це вбивці, які намагаються перервати, знищити, зруйнувати політичний процес, що працює для людей Північної Ірландії. Я знаю, що відповідальні люди в Північній Ірландії хочуть миру і продовження політичного процесу і не хочуть повернення на вулицю вогнепальної зброї».

У минулі вихідні «Справжня ІРА» здійснила свої погрози, коли її учасники випустили близько 40 набоїв по двох британських вояках, а також по двох цивільних (до речі, своїх одновірцях-католиках, один із яких польський громадянин), котрі доставляли на базу піцу. Військовики загинули, а розвізники піци зазнали поранень. Були поранені ще дві особи.

Констебля поліції, який був одружений і мав дітей, застрелили вночі з понеділка на вівторок у графстві Арма. Це сталося, коли поліція виїхала за викликом жінки, яка просила допомоги. Це вбивство взяла на себе «Послідовна ІРА».

Експерти вважають, що два угруповання щільно пов’язані між собою, а деякі члени належать відразу до обох організацій. «Справжня ІРА», котра є більшою від «Послідовної», відповідальна за найбільше одноразове вбивство за всі часи ольстерського конфлікту. Від її бомби у 1998 році загинуло 29 осіб і сотні були поранені.

Осуд прозвучав і від партії «Шин Фейн»

Всі фахівці і політики, і британські, і північноірландські, сходяться на думці, що нападникам ідеться про те, щоб зірвати мирний процес.

Всі партії, представлені в Північноірландській асамблеї з обох боків релігійного поділу, засудили вбивства. Осуд прозвучав і від республіканської партії «Шин Фейн», що колись була політичним крилом ІРА. Її представник – заступник Першого міністра Північної Ірландії Мартін Маꥳннесс, колишній член ІРА, зокрема, сказав: «Це зрадники острова Ірландія. Вони зрадили політичні бажання, надії і прагнення всіх людей, що живуть в Ірландії. Вони не заслуговують на будь-чию підтримку».

Востаннє, до нинішнього вбивства поліцейського, республіканці вбили констебля поліції в 1997 році.

(Лондон – Прага – Київ)

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG