Доступність посилання

Грошей все менше, а платити треба


Київ – В умовах кризи Україна здатна наповнювати бюджет і робити соціальні виплати. Тому бюджетники і пенсіонери мають отримувати гроші вчасно. Про це заявила під час селекторної наради з головами обласних державних адміністрацій Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко. Однак у 18 регіонах, в основному за рахунок підприємств, склалася заборгованість із виплати зарплат у понад 1 мільярд гривень. Уряд пропонує ліквідовувати заборгованість за особливою схемою відшкодування ПДВ. Що ж саме пропонується та чи справді немає чого хвилюватися бюджетникам?

Кошти для бюджетників та пенсіонерів є, а тому виплачувати їх треба вчасно. Якщо ж хтось із керівників обласних державних адміністрацій з цим завданням не впорається, то буде мати справу із Контрольно-ревізійним управлінням та Генеральною прокуратурою. Так дохідливо пояснила Юлія Тимошенко «суть моменту» очільникам ОДА.

Уряд триматиме ситуацію під суворим контролем і «протягом тижня керівники обласних державних адміністрацій закриють проблему і заборгованість буде погашена повністю», сказала Прем’єр.

Державна скарбниця від початку року отримала майже на 3% більше від запланованого, тож, наголосила Прем’єр-міністр, «ми здатні у кризу працювати і давати результат».

Урізана гарантія, або краще менше, ніж нічого

Радіо Свобода опитало бюджетників у різних регіонах України. І учителі, й викладачі вишів, і працівники культури та медицини підтвердили: зарплата справді виплачується. Але лише оклад, без жодних надбавок та премій.

Для держслужбовців це означає зменшення щомісячної плати чи не наполовину, а для тих, хто не має державного статусу, але однак є на державному утриманні – наприклад, медсестер, – зарплата опустилася до рівня 800 гривень на місяць.

Таку зарплату вже не можна вважати відповідною навіть прожитковому мінімуму. Адже, згідно з даними Держкомстату, індекс споживчих цін за січень-лютий 2009 року, порівняно з відповідним періодом 2008 року, збільшився майже на 22%. Житло, вода, електроенергія й газ подорожчали на третину, а транспорт – на чверть.

Відшкодуємо ПДВ… тільки на зарплату

Проблема боргів із зарплати, за словами Юлії Тимошенко, існує у 18 регіонах. Перед ведуть Донецька (362,5 мільйона гривень), Луганська (150,1 мільйона гривень) і Харківська (126,9 мільйона гривень) області.

Долучилася до антилідерів і столиця, де борги із зарплати вперше за 9 років сягнули понад 100 мільйонів гривень.

Прем’єр-міністр повідомила, що з січня по березень загальна сума заборгованості збільшилася ще на 9%.

Секретаріат Президента, вустами заступника Романа Безсмертного, назвав суму боргів у півтора мільярда гривень, зауваживши, що левова частка боргу утворилася «через зростання кількості неповернутого ПДВ».

Однак Юлія Тимошенко зробила «антикризовий хід» у відповідь, запропонувавши спеціальну схему відшкодування ПДВ.

Уряд у пришвидшеному порядку перевірятиме підприємства щодо відшкодування їм ПДВ (законом на це відводиться 3 місяці) і повертатиме гроші. Але кошти направлятимуть на спеціальний рахунок Держказначейства з тим, щоб вони «першочергово» ішли на погашення боргів із зарплат.

Прем’єр-міністр попросила керівників областей у цьому напрямку «ритмічніше» працювати з урядом.

…За дослідженнями фонду «Демократичні ініціативи», основними причинами, які можуть спонукати людей «вийти на вулиці», є різке погіршення умов життя – 36%, зростання цін на продукти харчування і предмети першої необхідності – 30%, а також втрата роботи і несвоєчасна виплата заробітної плати – 22%.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Ірина Штогрін

    Редактор інформаційних програм Радіо Свобода з жовтня 2007 року. Редактор спецпроектів «Із архівів КДБ», «Сандармох», «Донецький аеропорт», «Українська Гельсінська група», «Голодомор», «Ті, хто знає» та інших. Ведуча та редактор телевізійного проекту «Ми разом». Автор ідеї та укладач документальної книги «АД 242». Автор ідеї, режисер та продюсер документального фільму «СІЧ». Працювала коментатором редакції культура Всесвітньої служби Радіо Україна Національної телерадіокомпанії, головним редактором служби новин радіостанції «Наше радіо», редактором проекту Міжнародної організації з міграції щодо протидії торгівлі людьми. Закінчила філософський факультет Ростовського університету. Пройшла бімедіальний курс з теле- та радіожурналістики Інтерньюз-Україна та кілька навчальних курсів «IREX ПроМедіа». 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG