Доступність посилання

ТОП новини

Українське Закарпаття та чеська Височина: співпраця попри кризу та кордони


Ужгород – Нову угоду про співробітництво підписали в Ужгороді керівництво Закарпатської області та гетьман краю Височина Чехії. Працюють разом усього рік, але, зізнаються обидві сторони, співпраця надзвичайно плідна та приємна. Чехи кажуть, що бачать перспективи і на 2009 рік, хоча певною мірою й побоюються, що економічна криза відкоригує плани.

Може, ще й десяток років не бачила б школа в селі Стримба, що в Рахівському районі Закарпаття, нових сучасних вікон та дверей. Через старі ж вітер спокійно залітав до класів і гуляв ними, через що дітям нерідко навіть під час уроків доводилося кутатися в теплі пальта.

Проблема поглиблювалася й тим, що до гірської Рахівщини газ так ще й не проклали, тому про сучасні автономні системи теплозабезпечення тут і не мріють.

Увага чехів до соціальних проблем села стала справжнім подарунком, розповідає жителька села Стримба Марія Іваниця.

«Давніше було й так, що я дітей до школи не пускала, бо там було холодно. Вікна були в дірках, дітей треба було в теплі речі одягати. Але прийшли чехи, допомогли, поміняли вікна, й одразу тепліше стало. Наше все село дуже гарно дякує за цю допомогу», – каже вона.

Чехи допомогли селам, потерпілим від повені

За рік співробітництва чеська сторона вклала в Закарпаття понад 4,5 мільйони крон (близько 215 тисяч доларів). За ці кошти здійснили спільні з Закарпатською владою проекти з реконструкції двох сільських шкіл Рахівського району.

Зокрема, у селах Лазещина та Стримба замінили на теплоощадні понад 230 вікон і дверей. Голова Закарпатської обласної ради Михайло Кічковський каже, що допомога чеської сторони для області неоціненна.

«Ця допомога особливо важливою для нас була в тому часі, коли Закарпаття потерпіло від стихійного лиха – від повені. І особливо на Закарпатті найбільших проблем було завдано Рахівщині, й зокрема тим селам, яким допомагали», – зазначає Михайло Кічковський.

Чехи співпрацею із Закарпаттям задоволені

Чехи кажуть, що співпрацею з українцями надзвичайно задоволені, не бачать ні порушень із використанням коштів, ні зловживань. Тому проект теплозабезпечення шкіл Рахівського району хочуть продовжити.

Попри це є й нові плани, каже гетьман краю Височина Їржі Б’єгоунек: «Ми пропонуємо продовжити роботу в школі Стримба, як у взірцевій. Також хочемо продовжити співпрацю в школі у селі Лазещина. Але найбільше, що нас зацікавило, це проект соціального будинку дітей-інвалідів у Тячеві».

Для співпраці чеської та української сторін створений міжнародний благодійний фонд «ВіЗа», через який і здійснюється фінансування спільних проектів. Завдяки цьому Закарпаття й Височина вже налагодили зв’язки в різних галузях, обмінюються спортсменами й художніми колективами, проводять зустрічі бізнесменів та спільні туристичні виставки.

При затвердженні бюджету на 2009 рік крайова адміністрація Височини знову надала 5 мільйонів чеських крон на співпрацю з Закарпатською областю. Обидві сторони сподіваються за ці гроші зробити ще чимало корисного, але бояться, щоб стрибки валюти та міжнародна фінансова криза тих планів не поламала…

(Ужгород – Київ – Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG