Доступність посилання

ТОП новини

У Польщі реставрують найзахідніші сліди візантійсько-руської культури


Кафедральна базиліка Різдва Пресвятої Діви Марії, Сандомир (поляки називають це місто Сандомєж)

Варшава – Небаченим у масштабі Європи називають мистецтвознавці оригінальні візантійсько-руські фрески в Кафедральній базиліці у Сандомирі. Як виявилося під час нинішніх реставраційних робіт, ці рідкісні розписи збереглися в доброму стані на 80 відсотків.

Подібних фресок немає в інших частинах Польщі, до того ж, вони є рідкісними в країнах Центральної та Західної Європи, вважають реставратори, які працюють в інтер’єрі римо-католицького Кафедрального собору в Сандомирі.

Керівник робочої групи працівників Краківської академії красних мистецтв професор Владислав Залевський захоплений відкриттям. «Це найбільш віддалена західна місцевість, де є візантійські фрески. У всій Європі нема фресок, подібних їм за мистецькою вартістю. У Польщі їх створено за наказом великого литовського князя, а пізніше короля Польщі Владислава Ягайла (бл. 1351 – 1434, ред.). Не секрет, що він за національністю був литовець, тому знав і поважав візантійсько-руське мистецтво», – зазначає професор.

Історики зараховують Сандомир до рангу польських князівсько-королівських міст. У 10-му столітті на відстані 150 кілометрів на південь від Варшави, на берегах ріки Вісли виникло слов’янське городище. Потім тут був другий після Варшави адміністративний центр польських князів та королів, тут засідав сейм. У місті був перевіз через ріку на торговельному шляху від Київської Русі до країн Західної Європи. Також тут був річковий порт та центр торгівлі збіжжям, яке завозили до Сандомира зі східних регіонів тодішньої Польщі.

Саме у 15-му столітті, в добу великого розквіту міста, приблизно 1421 року, за велінням короля були виконані в місцевому соборі згадані візантійсько-руські фрески. Про них професор Владислав Залевський розповів: «Нині не знаємо цього достеменно, але припускаємо, що автор фресок родом із земель, що належать до нинішньої України. Це досконале іконографічне зображення життя Ісуса Христа та діви Марії. Лише на стінах собору знайдено близько 55 таких фресок».

Реставратори завдяки субсидіям Євросоюзу проводять у Сандомирі відновлення Кафедрального собору. Місцева влада сподівається, що після завершення цих робіт місто привертатиме до себе туристів не лише знаменитою історично-архітектурною спадщиною, але також низкою сучасних культурно-мистецьких заходів, фестивалів, концертів, вернісажів.

(Варшава – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG