Доступність посилання

Українські полярники їдуть в експедицію... за власну зарплату


Ось вона, Антарктида...
Ось вона, Антарктида...

Київ – 17 березня Україна проводжала своїх полярників у вже 14-ту антарктичну експедицію. Вона відбудеться попри світову кризу та затримку бюджетного фінансування. Полярників проводжало і Радіо Свобода.

Український дослідник Антарктиди Олександр Лящук вирушає у вічні сніги вже вдруге. Його вабить туди неймовірна краса, якої ніде більше не побачити. Він каже, що клімат там суворий, але морози не набагато більші, ніж взимку у Києві.

Цього разу Олександр Лящук очолить експедицію, яка складається з 13 фізиків, біологів, метеорологів та технічних працівників. Фінансова криза Олександра не лякає: за його словами, у суворих умовах південного Заполяр’я вона відчуватиметься менше, аніж у Києві.

«Ми матимемо все необхідне: будемо забезпечені паливом, продовольством, теплом, і спокійно робитимемо свою роботу. А от нашим родинам в Україні доведеться боротися з труднощами самотужки, без сильного чоловічого плеча. У моєї дружини взагалі сьогодні день народження, а я маю їхати...», – зізнається Олександр Лящук.

Він із колегами проведе на антарктичній станції імені Вернадського цілий рік. Каже, що найскладніше буде наприкінці, коли лишаються тільки заморожені продукти, а члени колективу втомлюються одне від одного.

Але проблеми почалися від самого початку. Міністерство фінансів України заявило, що наразі вільних коштів немає. Тож експедицію спорядили за рахунок грошей, виділених на зарплату полярникам, пояснив директор Національного Антарктичного наукового центру Валерій Литвинов.

Полярні програми України має врятувати коригування бюджету

«Коригування бюджету буде лише у травні. Тому ми знімаємо всі гроші Антарктичного центру з червня по грудень, а це лише зарплата. У нас нема виходу, бо маємо розрахуватися за підготовку експедиції. Безкоштовно ніхто нічого не зробить: за пальне треба розрахуватися, за корабель, продукти, обладнання, витратні матеріали... Ми пішли на такі крайні заходи, бо треба якось почати експедицію, й рухатися...», – зазначив Валерій Литвинов.

Однак заступник міністра освіти та науки Максим Стріха пообіцяв дослідникам, що фінансові труднощі їх не торкнуться: Кабмін має намір ініціювати перегляд держбюджету, де, зокрема, будуть збільшені видатки Національного Антарктичного наукового центру.

Україна і без того є однією з найбідніших серед 20 країн-дослідників Антарктиди. Науковці добираються до полярної станції разом із туристами, та й технічні засоби для наукових досліджень украй обмежені. Втім, українські науковці на станції Вернадського 14 років поспіль вивчають природу найхолоднішого материка, зміни клімату, електромангнітні поля землі.

Єдина антарктична станція України... подарована англійцями

Проводжати українських героїв-полярників у вічні сніги прийшли академіки НАНУ, письменники, художники й журналісти. А також колишній посол України у Великобританії Сергій Комісаренко, який свого часу домовився з англійцями про передачу однієї з їхніх полярних станцій Україні. Ця станція стала першою та єдиною антарктичною базою молодої держави.

Найбільше, до сліз зворушило полярників привітання від першокласників Київської гімназії східних мов № 1. «Ми ще малі, але вже знаємо, що українські дослідники постійно вивчають найхолодніший материк нашої планети. Ми бажаємо вам дуже міцного здоров’я, успіхів у роботі, ї хай антарктична зима не буде для вас надто суворою», – привітав полярників першокласник гімназії Костянтин Солов’янчук. Школярі подарували дослідникам власноруч зроблені мапи Антарктиди та України, де окремо виділені рідні міста учасників експедиції.

Прощаючись із рідною землею, дослідники поклали квіти до пам’ятника Михайлу Грушевському в Києві. Є повір’я, що Грушевський оберігає українських полярників від небезпек.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

XS
SM
MD
LG