Доступність посилання

ТОП новини

«Дует» українських лідерів у Брюсселі – ознака, що в Євросоюзу уривається терпець, вважає європейський експерт


Томаш Валашек, директор із питань зовнішньої політики і оборони Центру європейських реформ

Брюссель – Сьогодні до Брюсселя з дводенним візитом вилітає Президент України Віктор Ющенко. Крім зустрічей із лідерами євроустанов, він разом із Прем’єр-міністром Юлією Тимошенко візьме участь у саміті Європейської народної партії. Дует українських лідерів має також провести переговори з генеральним секретарем Ради ЄС, верховним уповноваженим ЄС зі спільної зовнішньої політики і політики безпеки Хав’єром Соланою. Цю подію коментує для Радіо Свобода провідний експерт брюссельського Центру європейських реформ із питань стосунків ЄС та України Томаш Валашек.

– Що означає поява на зустрічах такого високого рівня українського «дуету» – Президента та Прем’єр-міністра?

– Насамперед, уже те, що запрошений саме «дует», можна вважати поганою новиною. Брюссель має все менше терпіння щодо наявної системи (стосунків в Україні). Звичайно, не тому, що щось не так із кимось із двох українських лідерів. Таке буває в багатьох європейських урядах, і Україна в цьому сенсі не єдина. Проблема «української пари» в тому, що Президент та голова уряду ніяк не знайдуть спільної мови. Тому угоди, ухвалені Євросоюзом та Прем’єр-міністром, заперечує чи взагалі не визнає дійсними Президент. Тому запрошення саме «дуету» тільки нагадує про те, що європейці мають труднощі в ставленні до України.

– Чи може «укладення миру» між Ющенком і Тимошенко стати передумовою іншого, «ближчого» підходу Євросоюзу до України?

– Такі спроби вже були. Нині Міжнародний валютний фонд висунув умову надання другого траншу допомоги: обидві сторони повинні дійти згоди та підписати спільного листа щодо економічних реформ. Євросоюз, звичайно, буде наполягати, щоб Президент та Прем’єр-міністр висловлювали єдину позицію й говорили одним голосом. Проте, на мою думку, і країни-члени співдружності, і євроустанови скептично сприймають їхню здатність це зробити.

– Щодо сьогоднішньої вечірньої зустрічі Президента Віктора Ющенка із головою Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу, що сторони обговорюватимуть та які можливі результати?

– І Єврокомісія, і Україна мають дуже напружений графік двосторонніх стосунків. Проходять досить успішні переговори щодо нової Угоди про асоціацію. Проте Комісія Євросоюзу невдоволено сприймає українські наполягання на збереженні деяких (митних) тарифів. Гадаю, через ці складні дискусії у Брюсселі панує деяке розчарування щодо створення поглибленої Зони вільної торгівлі. Шкода, бо якнайшвидше підписання угоди в інтересах і України, і Єврокомісії. Проте деякі практичні речі, як у випадку з тарифами, значно відтягують переговори.

(Брюссель – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG