Доступність посилання

ТОП новини

20 березня – Міжнародний день франкофонії


Рівне – У багатьох країнах сьогоднішній день, завершує тиждень франкофонії, упродовж якого громадян знайомлять із французькою музикою, кінофільмами та живописом.

День франкофонії традиційно відзначають і рівняни. Сьогодні рівненські кухарі переймали кулінарний досвід кухаря з Франції месьє Пуссо. Цей захід був останнім із серії зустрічей, які розпочалися зі спілкування любителів французької з франкомовними студентами, котрі навчаються у Національному університеті водного господарства і природокористування, а також із волонтерами із Франції, які працюють у рівненському відділенні «Французького альянсу».

За шість днів рівняни мали змогу переглянути в оригінальному звучанні з українськими субтитрами шість сучасних французьких, бельгійських, алжирських та швейцарських кінофільмів, котрі удостоїлись високих фестивальних нагород, проте в Україні демонструються вперше.

Рівняни слухали Мурон

Однак справжнім подарунком для них став концерт в Органному залі філармонії, де французька співачка Мурон під акомпанемент піаніста з Німеччини, англійця за походженням Террі Трака виконувала пісні легенди французького шансону – бельгійця Жака Бреля.

Рівне – лише єдине з трьох українських міст, котрим вдалося «вживу» почути концерт «15 років кохання» з творів шансоньє Жака Бреля. Цього тижня Мурон відвідала Одесу, а в ці хвилини її концерт слухає столиця. І хоча в Україну Мурон потрапила вперше, її вразила публіка, котра, на диво, розуміла все.

«Я дуже щаслива з цього виступу, – зізналася Мурон, – він запам’ятається надовго, адже тут чудова публіка, люди прекрасно сприймали мої пісні. Мені подобаються багато чудових французьких виконавців. Але улюблений – Брель. Саме він спонукав мене співати змалку. І цей спектакль – данина цьому співакові. Мені здається, що він схожий на багатьох із нас, бо близький до людей переживаннями, які він змальовує в своїх піснях».

Мурон чула про те, що в Україні існує проблема збереження й розвитку державної мови. Вона впевнена – один із найефективніших шляхів її вирішення – пісня. «Приблизно 20 років тому у Франції був час, коли французьку мову у піснях майже витіснили інші мови. Нині ж ось уже 10 років як саме французька заполонила наш ефір. Публіка цього вимагає, їй, у тому числі молодим людям, подобається слухати пісні рідною мовою», – наголошує співачка.

Музика не знає кордонів

Дует Мурон – піаніст Террі Трак – приклад міжнародного мистецького об’єднання. Нині подібні проекти стають дедалі популярнішими, розповідає директор рівненського «Французького альянсу» Надія Чумак. «Мабуть, майбутнє – за такою об’єднаною Європою, коли люди з різних країн створюють такі дуети, або квартети чи квінтети, які користуються великим успіхом…», – каже вона.

Французька весна у Рівному не закінчується. За кілька днів сюди прибудуть вихованці музичного коледжу з міста Сент Назер.

Тим часом про свій минулорічний візит до Франції із захопленням згадують вихованці хору «Аве Марія». Одна із виконавиць Ілона Романюк розповіла: «Найцікавішим у програмі фестивалю був спільний концерт хорів та оркестрів із Франції, Італії, України, Німеччини та Великобританії. Ми виконували дуже цікавий твір сучасного композитора Етьєна Перрюшона під назвою «Догора». Він присвячений життю та боротьбі за свободу тайського народу, однак закладені в ньому думки та ідеї є спільними для всіх народів. Коли ми його виконували – здавалося, що немає жодних мовних бар’єрів, хоча сам твір написаний мовою есперанто».

Цього року популяризатором проекту «Тиждень франкофонії» в Україні став відомий футболіст Олександр Заваров, який довгий час працював у Франції.

(Рівне – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Валентина Одарченко

    Співпрацює  з  Радіо Свобода з 2000 року, власний кореспондент у Рівненській і Волинській області. Народилася 1965 року в місті Дубно. Закінчила факультет журналістики Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, юридичний факультет Національного університету «Острозька академія». З 1995 по 1999 рік очолювала першу на Рівненщині ФМ-радіостанцію «Нова хвиля».  Журналіст  Рівненської філії НТКУ. 

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG