Доступність посилання

ТОП новини

Світло в кінці... кризи


Київ – Запоріжжя – Світова економічна криза ще не сягнула свого дна – з цим погоджуються і українські, й зарубіжні експерти. Їх останні дослідження свідчать, що економіка європейських країн прийде до тями і покаже зростання не раніше 2010 року. Причому, доки з кризи не почне виходити світова економіка, українській мало що світить.

У Вадима, власника продуктового кіоску в Запоріжжі, падіння економічних показників на порядок перевищує офіційні дані по Україні та інших державах Європи. Від жовтня минулого року обсяг продажу в кіоску впав утричі. Підприємець пояснює проблеми тим, що поглиблення кризи вигідне владі!

«Падіння виробництва, ті цифри, які лунають по радіо та по телебаченню – вони занижені удвічі-утричі. Деякі мої колеги-підприємці взагалі закрили бізнес і пішли на завод чи в супермаркет. Уряд України робить усе можливе, аби погіршити економічну ситуацію, роздратувати людей, підняти хвилі народного гніву і, можливо, при нагоді здійснити державний переворот», – каже запорізький підприємець.

Вадим зазначає, що з відносною стабілізацією курсу валют призупинилося й падіння у сфері малого бізнесу. Але він не виключає, що завдяки діям політиків криза й надалі поглиблюватиметься.

Великий бізнес готується до поглиблення кризи

Песимістичні очікування поділяють і представники великого українського бізнесу, зокрема, голова правління Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча Володимир Бойко.

«Це лише початок кризи, і скоро вона не скінчиться. Ми готуємося працювати в складних умовах. Адже металургія залежить від стану багатьох інших галузей, від обсягів виробництва одних, від купівельної спроможності інших. Це світова криза, і вона зачепить усіх. Я говорив про її загрозу ще в липні минулого року...», – зауважив голова правління металургійного комбінату.

За словами Володимира Бойка, головна причина кризи – те, що увесь світ жив у кредит, і одного дня ця система «луснула». Він вважає, що рано чи пізно падіння економіки сягне дна, і розпочнеться зростання. Але коли це станеться, не знає ні керівник металургійного комбінату, ні провідні фінансові експерти.

Частка керівників українських підприємств, які не бачать виразних перспектив у найближчі півроку, з початку кризи збільшилася удвічі й сягнула 36% . Причому 41% підприємців вважає, що найбільш болючим для українського бізнесу є саме політичне протистояння. Такі результати останнього дослідження, що його оприлюднив Український інститут економічних досліджень та політичних консультацій. За словами виконавчого директора інституту Оксани Кузяків, економісти світу не очікували таких масштабів кризи, і прогнози щодо неї вже декілька разів переглядалися в бік погіршення.

«Ділові очікування виробників дедалі погіршуються. Опитані нами представники українського бізнесу в найближчі три місяці очікують на подальше зниження попиту, і, відповідно, планують скорочувати виробництво й робочі місця. Тому – зростає кількість випадків неповної зайнятості та вимушених відпусток», – розповіла дослідниця.

Українська економіка підніметься лише разом зі світовою?

Фахівці Українського інституту економічних досліджень та політичних консультацій вважають, що ситуація в Україні налагодиться лише тоді, коли дійде кінця всесвітня криза. Але її наслідки можна пом’якшити, якщо переглянути державний бюджет, виходячи з реальних можливостей економіки, і створити єдиний центр антикризових рішень у державі. Бо зараз Верховна Рада розглядає по декілька антикризових законопроектів на одну тему, часто – протилежних за змістом.

Голова департаменту Швейцарського економічного інституту Річард Ептер, який брав участь у дослідженні очікувань українського бізнесу, радить Україні застосувати досвід Швейцарії.

«Була надана велика підтримка банкам: уряд здійснив емісію державних облігацій на суму понад 5 мільярдів доларів, Центральний банк Швейцарії перебрав на себе негативні активи банків на суму 60 мільярдів доларів. А це – понад 10% нашого державного бюджету. Зараз обговорюється ще один пакет заходів, орієнтованих на збільшення споживання», – ділиться швейцарським досвідом Річард Ептер.

Втім, Швейцарія, за прогнозами експертів, із 2010 року покаже зростання економіки, а цього року втратить лише 2% ВВП. Тоді як Україна – більш ніж 12%. Тому фахівці Інституту економічних досліджень вважають, що європейських рецептів виходу з кризи буде недостатньо, Україна має шукати власних кроків. І першим із них обов’язково має стати припинення політичного протистояння.

(Київ – Запоріжжя – Прага)
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG