Доступність посилання

ТОП новини

13-річну школярку у Львові відрахували з гімназії через алкогольне сп’яніння


Крапля у морі - антиалкогольна реклама у київському метрополітені
Крапля у морі - антиалкогольна реклама у київському метрополітені

Львів – Україна, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, посідає одне з перших місць у світі щодо процвітання дитячого алкоголізму. Згідно з анонімним опитуванням 200 тисяч школярів 5-10 класів, 40% неповнолітніх регулярно вживають алкогольні напої. У Львові та області неповнолітні можуть придбати алкоголь у будь-якому кіоску чи крамниці, це вже взяли на контроль міські чиновники і оголосили війну дитячому й молодіжному алкоголізмові.

Минулого тижня 13-річна учениця однієї з престижних львівських гімназій (з етичних міркувань не називаю прізвища і номер гімназії), оскільки не було першого уроку, в крамниці неподалік навчального закладу купила пиво і вино. Випивши, вона повернулась у клас, де їй стало зле. Директор гімназії заявив, що його навчальний заклад не є соціально-реабілітаційним центром, мовляв тут виховують моральну молодь, і вигнав ученицю з гімназії.

Наступного дня, у тому ж торговельному закладі двом, уже навмисно підісланим, неповнолітнім хлопчакам продали вино, дві склянки і розкоркували пляшки. Факт, з ініціативи мерії, відзняли на відеокамеру.

Ще у вівторок ця крамниця, збудована будь-як, не була позбавлена ліцензії на торгівлю. Представники управління у справах споживачів, санепідемстанції, прокуратури, правоохоронних органів, податкової, які були запрошені на нараду до міського голови, усі знайшли причини, щоб не закрити торговельний заклад. По суті, усі ці державні установи і споюють дітей та молодь своєю бездіяльністю. Найбільше покарання для продавця – мінімальний штраф.

Дитячий алкоголізм спричинює набуту олігофренію

«Коли дитина в 10, 11, 12 років інтенсивно росте, потребує багато енергії, клітини головного мозку є надзвичайно чутливі до будь-якого токсичного впливу, – каже психолог Олег Березюк. – Якщо ці клітини, розвиваючись, зазнають будь-якого токсичного впливу, то вони, без сумніву, назавжди залишаються пошкодженими. Такі люди потім нездатні ефективно мислити, це набута олігофренія».

Щоби податкова позбавила ліцензії торговельний заклад, спершу управління у справах споживачів має скласти адміністративний протокол, але лише за фактом порушення.

Мар’яна Мандрик, начальник кримінальної міліції у справах дітей ЛМУ ГУ МВС у Львівській області зазначила: «Якщо ми самі не виявляли такий факт про порушення, то від громадян, батьків такої заяви не надходило жодного разу». Однак люди не інформують із кількох причин: відсутності почуття відповідальності, не вірять в покарання порушника, і знають, що подати заяву в міліцію, це нажити передусім проблеми для себе.

Тобто правоохоронні органи, зафіксувавши подібний факт, інформують про це управління у справах споживачів і далі закручується бюрократична машина. Вислід – ніхто не покараний.

У державі відсутній жорсткий контроль за продажем алкоголю неповнолітнім. Для порівняння, у Польщі в кіосках продають тютюн і пиво, але ніхто, ніде і ніколи не продасть цей товар неповнолітнім. Адже знають, що наступного дня будуть без роботи та бізнесу.

«Верховна Рада зробила все можливе, щоб продаж алкоголю, тютюну, гральний бізнес став системним на території нашої держави. Політичні сили, які є в парламенті, мають прямий дохід від цього бізнесу. Це найбільша проблема. Законодавець забрав у місцевої влади всі можливі варіанти впливу на цю ситуацію», – наголошує мер Львова Андрій Садовий.

Українські діти не є захищені в Україні

Міська влада закликає громадськість не залишатись байдужими до фактів продажу алкоголю неповнолітнім, прізвища порушників обіцяють оприлюднювати. До того ж згідно рішення міськради, заборонено продавати алкоголь і тютюн на території парків, скверів, навчальних і дошкільних закладів, охорони здоров’я. Продаж таких товарів можна здійснювати на відстані не менше 200 метрів від зазначених об’єктів, а, коли вже на 10 сантиметрів далі – вже можна… У Львові навіть у хлібних крамницях повідкривали алкогольні відділи. І все це законно, бо в Україні досі не ухвалений закон про те, що алкогольні напої можуть продаватись лише в спеціалізованих крамницях, як це є, здебільшого, у цивілізованому світі.

Натомість в українському суспільстві дуже легко вміють зацькувати підлітка, який хоче у такий період дозрівання видаватись дорослим, і викинути його з гімназії з ярликом аморальності. А чи не дорослі люди спровокували дівчинку на такий крок, і ті, що в парламенті, і ті, що при владі на місцях, і та людина, яка продала алкоголь дитині, і директор гімназії, який так цинічно викинув школярку з навчального закладу, не з’ясувавши причини скоєного. Адже це могла бути дитина і того ж податківця чи правоохоронця, чи освітянина.

І чи звертався директор гімназії у мерію з проханням заборонити продаж алкоголю неподалік закладу, чи бодай раз простежив, що його учням там продають алкоголь і тютюн?.. Зрештою, чи дбає мерія про дозвілля молоді, коли спортивні зали і басейни у Львові фінансово недоступні для переважної більшості львівських дітей?..

(Львів – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG