Доступність посилання

ТОП новини

Словаки обирають президента між владою і опозицією


Прага – У суботу в Словаччині відбудеться друге коло президентських виборів. У першому, яке відбулось два тижні тому, обрати президента не змогли. Із семи кандидатур на найвищу посаду до другого кола, згідно з Конституцією, потрапило два кандидати, які набрали найбільше голосів виборців. Це дотеперішній президент Словаччини Іван Ґашпаровіч, який представляє владну коаліцію, й зовсім нове обличчя на словацькій політичній сцені – кандидат від опозиції соціолог Івета Радичова. За прогнозами політологів, жодну з кандидатур назвати фаворитом виборів не можна. Припускають, що перемогу одному з кандидатів забезпечать не сотні, а лише десятки тисяч голосів переваги.

Коли 21 березня словацькі виборці вперше обирали президента (досі голову держави обирав парламент), мабуть, тільки в команді Івети Радічової вірили в успіх. На старт вийшло семеро кандидатів, серед яких був Іван Ґашпарович – президент зі стажем, якого висунула владна коаліція нинішнього прем’єра Роберта Фіца.

Здавалось, що фаворит виборів, у минулому член компартії Чехословаччини й компартійний функціонер, безконфліктний, а тому зручний для уряду Іван Ґашпарович має перемогу в кишені. Але сталось інакше.

Ґашпарович не тільки не набрав потрібних для перемоги 50 відсотків голосів, а й отримав серйозного конкурента. З різницею всього у 8 відсотків голосів за ним на другому місці опинилась Радичова – 52-літня вдова з Братислави, учений-соціолог, представниця опозиційної партії християнських демократів, яка лише рік активно займається політикою.

У сусідній Чехії також вважають, що Івета Радичова справді становить реальну конкуренцію дотеперішньому президентові. Так, зокрема, каже й празький політолог Любош Палата.

«Кандидат від опозиції Івета Радичова дуже добре впоралась із передвиборною кампанією, в телевізійних дебатах вона зуміла перемогти Ґашпаровича. На мою думку, у Словаччині й досі триває боротьба між авторитарними силами, яких нині представляють прихильники колишнього прем’єра (Владимира) Мечіара, і рештою словацької політичної сцени, яку можна назвати продемократичною чи прозахідною. Івета Радичова є кандидатом від об’єднаної опозиції. Особисто я гадаю, що їй, імовірно, вдасться перемогти», – вважає чеський політолог Любош Палата.

Словаки хочуть змін, а не колишніх комуністів

Навіть якщо Івета Радичова програє вибори своєму суперникові, нинішні події у Словаччині, на думку політологів, свідчать, що словакам не тільки захотілось змін, а, ймовірно, йдеться й про глибші зрушення в політичній культурі й мисленні.

Словаки зажадали зміни, яку Івера Радичова їм обіцяла. Вона не побоялась говорити про потребу духовного багатства, гідності й вільного мислення, вона сміливо виступила проти владного суперника, на стороні якого партія нинішнього прем’єра «Смер» («Напрям»).

Уперше в історії незалежної Словаччини на посаду президента кандидує людина без комуністичного минулого в біографії; всі дотеперішні словацькі президенти – Міхал Ковач, Рудольф Шустер чи останній Іван Ґашпарович, свого часу належали до компартії.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG