Доступність посилання

ТОП новини

На Дніпропетровщині відзначають 79-ту річницю «Павлоградського» повстання


Цього дня 1930 року на території Павлоградського та Петропавлівського районів Дніпропетровщини розпочалося збройне повстання українського селянства проти радянської влади та її політики «розкуркулення» та продрозкладок.

За даними сучасних істориків, повстання групи з трьох десятків селян під керівництвом Архипа Воронкіна, Івана Аксьонова та Івана Шелепова з хутору Осадчого, а наступного дня до них приєдналися інші мешканці Осадчого. Озброєні старими гвинтівками, що залишилися з часів Першої світової війни, мисливськими рушницями, кілками та вилами, повстанці почали розправу з партійним активом, уповноваженими з райвиконкому.

Озброєні селяни взяти під контроль міст між селами Богданівка і Тернівка та обірвали телефонну лінію, щоб унеможливити контакт місцевих радянських керівників з районною та обласною владою. Заворушення розпочалися й в інших селах краю.

Для придушення повстання влада надіслала загін міліції, боротьба карателів повстанцями тривала протягом два дні і завершилась поразкою селян.

Після придушення повстання за участь в ньому до відповідальності притягнули більше 200 людей, 27 поставців стратили.

Довгий час інформацію про Павлоградське повстання приховували й замовчували. Розсекречені наразі СБУ факти й документи, пов’язані подіями тих років, спростовують покірне сприйняття українським селянством політики більшовицького режиму.

Нещодавно за підтримки доброчинців за матеріалами цих архівів та свідченнями місцевих жителів видано книгу «Павлоградське повстання 1930 р. Документи і матеріали». Її презентували в Службі безпеки України.

Збройне повстання у квітні 1930 року на Дніпропетровщині – один із найпотужніших, проте досі найменш досліджених селянських виступів в Україні напередодні Голодомору. Історики кажуть, що ця подія як доказ опору українських селян заслуговує глибокого вивчення.
XS
SM
MD
LG