Доступність посилання

ТОП новини

Молдовські комуністи виграли вибори, але чи матимуть свого президента?


Молдова - Президент Володимир Воронин вітає прихильників на виборчій дільниці в Кишиневі, 5 квітня 2009 р.

Прага – Правляча Комуністична партія Молдови виграла парламентські вибори, набравши, згідно з попередніми результатами, близько 50% голосів. Проте цих голосів замало для того, щоб комуністи могли залишити за собою і президентську посаду після того, як спливе термін нинішнього президента країни Володимира Воронина.

Майже десятилітнє правління президента Володимира Воронина наближається до завершення. За конституцією Молдови, він не може залишатися на цій посаді більше двох термінів. Тепер новообраний парламент має обрати і нового президента, для чого йому будуть потрібні голоси двох третин депутатів, а отже, комуністам доведеться шукати союзників у парламенті.

До парламенту пройшли також опозиційні Ліберальна партія, яка набрала майже 13% голосів, Ліберально-демократична, яку підтримали понад 12% виборців, та альянс «Наша Молдова» – з майже 10 відсотками голосів виборців. В інтерв’ю Радіо Свобода ще напередодні виборів спікер молдовського парламенту і другий номер у виборчому списку комуністів Мар’ян Лупу заявив, що комуністи готові домовлятися про коаліцію.

«Уявімо собі, що Комуністична партія отримає абсолютну більшість голосів. Навіть у цьому випадку потрібен діалог з іншими партіями, тому що життя не цьому не припиняється. Ми маємо мислити у стратегічних термінах – на довгострокову і середньострокову перспективу. І в результаті мають домінувати не партійні, а національні інтереси», – зазначив Мар’ян Лупу.

«Вибори йшли врозріз зі стандартами і принципами ОБСЄ»

Упродовж тримісячної передвиборної кампанії комуністи намагалися представити себе як парію добробуту і стабільності. Але в найбіднішій країні Європи, яка на 30% живе з того, що перешлють додому заробітчани, в цьому нелегко було переконати виборців. Молдовський політолог Ігор Мунтяну говорить, що лише контроль над головними засобами масової інформації та важелями влади дозволив їм це зробити.

«Такі результати були можливі лише тому, що вибори йшли врозріз зі стандартами і принципами Організації з Безпеки і Співпраці в Європі. Комуністи зловживали адміністративними ресурсами таким чином, що Радянський Союз міг би позеленіти від заздрощів. Зранку до вечора державні службовці, які також були кандидатами на виборах, могли використовувати громадські інституції на свою користь», – наголошує Ігор Мунтяну.

Організація з Безпеки і Співпраці в Європі також зауважує у заяві, що державне телебачення надавало можливість нинішній владі для агітаційної кампанії, не роблячи різниці між висвітленням їхньої діяльності як керівників держави і передвиборними виступами. Але загалом висновки спостерігачів від ОБСЄ були схвальними. Спостерігачі заявили, що вибори проходили у плюралістичній атмосфері, надаючи можливість виборцям голосувати за різні альтернативи. А законодавча база уможливлювала проведення демократичних виборів.

При цьому ОБСЄ заявляє, що потрібно перевірити деякі повідомлення про випадки залякування виборців та кандидатів. Опозиційні партії готують спільне судове подання щодо порушень виборчого процесу і погрожують акціями протесту у випадку підтвердження звинувачень.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG