Доступність посилання

ТОП новини

Традиції Великоднього понеділка


Київ – Християни святкують другий день Великодня за григоріанським стилем – Обливальний понеділок. Крім релігійного змісту, цей день багатий на традиції та обряди: від глибоко-філософських до драматично-комедійних. Наприклад, поїдете до Львова, вас там щедро обіллють водою, на Волині ж Великодній Понеділок, як день народження, до повноліття хресна в цей день приноситиме вам подарунки.

«Христос воскрес! Воістину воскрес!» Це пасхальне привітання є чи не головною традицією під час Великодніх свят у християн. Ці слова говорять під час зустрічі та прощання. У них міститься увесь релігійний зміст свята Воскресіння Господнього.

Не менш важлива традиція Великодня – випікання паски та фарбування яєць. Незважаючи на те, що ці невід’ємні у пасхальні свята продукти етнографи пов’язують із язичництвом, Церква пояснює, що вони символізують тіло Господнє та зародження життя.

«Крашанка символізує нам той гріб, в який було покладено мертве тіло Ісуса Христа і він воскрес - цей гріб розбивається. Так само цей символ яєчка - що звідти виходить життя. Адже курчатко – це символ життя. Це дуже глибока символіка воскресіння. От ми були мертві, тому що ми були осуджені через гріхи, воскресіння Господнє якби відкрило нам таємницю позагробового життя, ми пішли далі, у вічність», – каже єпископ Римо-католицької Церкви Станіслав Широкорадюк.

Польща та Україна

У перший день Великодня, за традицією, прийнято перебувати вдома із родиною. Втім другий пасхальний день – понеділок – розбиває усі рамки та обмеження. Його ще називають Обливальним (або Мокрим) понеділком, бо цього дня у деяких регіонах прийнято обливатись.

Як це, приміром, роблять у Польщі та на заході України. Що означає пасхальне обливання, розповів вірянин РКЦ Франц Яворський: «На другий день Пасхи є такий звичай обливатися водою. Це й у Польщі так, і в Україні тепер так. Це означає, що Ісус Христос воскрес і очистив нас від бруду гріха. Буває, де молодь хоче, так сказати, екстриму, то й добре обливається. Зібрались друзі на шашлики, яйця фарбовані взяли, паски. Коли трохи посиділи, починають обливатись. Може, котрась дівчина подобається, не смів раніше підійти і сказати. А так уже швидше можна познайомитись».

Угорці обливаються парфумами

Втім, якщо поляки та українці обходяться водою у Мокрий понеділок, то в Угорщині парубки заграють з дівчатами у ще оригінальніший спосіб. Тут обливаються... парфумами.

За словами угорки Анни Войок, часто це незвичайне обливання має сумні наслідки: «На другий день хлопці йдуть поливати дівчат. Але не все то успішно. Знаєте чому? Бо хлопці дорогі парфуми не купують, а будь-яким одеколоном. Дівчата не всі люблять одеколон, дівчата люблять дорогі парфуми».

У Норвегії на Великдень відпочивають тиждень

На відміну від угорців, мешканці Норвегії на традиціях не економлять. У цій лютеранській країні не печуть паски, не фарбують яєць і не вітаються «Христос воскрес». Втім, для святкування Великодня у державі виділено понад тиждень вихідних, дивується українська студентка у цій країні Євгенія Панаско.

«Норвежці йдуть до церкви послухати Боже слово. Потім усією сім’єю йдуть до рідних, там мають легку вечерю. Далі йдуть додому розважатись, зустрічаються із друзями, катаються на лижах, ходять до лісу. І все це приблизно 10 днів. Норвежці відпочивають такий самий період, як в Україні в різдвяний час», – каже Євгенія Панаско.

Втім, норвежці не є лідерами у тривалості святкування Великодня. Приміром, у Мексиці Воскресіння святкують два тижні з народними гуляннями та великодніми танцями. А у Великобританії Пасху називають «королевою фестивалів».


(Київ–Прага)
  • Зображення 16x9

    Ярина Матвійчук

    Приєдналася до команди «Голосу Америки» у 2014 році. Перед тим працювала в американському журналі National Geographic та на Радіо Свобода ведучою та редактором програми «Ранкова Свобода». У Києві волонтерила на «Радіо Марія» та в кіностудії Cinema House Group, у Гавані доглядала за хворими українськими дітьми в рамках проєкту «Україна – Куба». Розповідає, що любить книжки і поважає добре почуття гумору. Рецептом свого життя називає «Похвалу глупоті» Е. Роттердамського. Мріє покататися на всіх видах транспорту та спробувати їжу різних народів світу.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG