Доступність посилання

ТОП новини

«Мобільна реєстрація». Від початку липня можна буде користуватися винятково зареєстрованими мобільними телефонами


З 1-го липня нинішнього року в Україні не можна буде торгувати незареєстрованими мобільними телефонами. Про це повідомили в Українському державному центрі радіочастот. А після 30-го липня оператори зобов’язані підключати до мережі тільки легальні телефони. Як запроваджуватимуть реєстрацію мобілок? Якими є зараз обсяги чорного ринку мобільних телефонів?

Кінець зв’язку

В Україні легально продають тільки одну з чотирьох мобілок, а кількість вкрадених за рік – понад сто тисяч. Про це розповів Радіо «Свобода» головний фахівець департаменту карного розшуку МВС України Микола Рощин. «Десь 80% мобільних – це контрабанда. За рік крадуть 130 тисяч телефонів. Знаходять з них десь 13-14 тисяч, а інші – ні. Їх перепродають, перепрошивають. Тепер такого не буде, бо такі телефони будуть відслідковувати», - запевняє фахівець.

Крім офіційних торговельних мереж торгівля мобілками кипить на радіоринках, які є практично в кожному українському місті. Не є винятком і Львів. На тамтешньому радіоринку телефон солідної фірми можна придбати удвічі дешевше, ніж в офіційних торговельних точках. А те, зареєстрована мобілка чи ні, відвідувачів базарів цікавить в останню чергу. В цьому переконалася львівська кореспондентка Радіо «Свобода» Галина Терещук. «Відомі мобільні салони дотримуються правила і торгують лише сертифікованим товаром. Однак чимало нерозповсюджених і оригінальних марок телефонів можна придбати у тих, хто завозить телефони з-за кордону контрабандою. Найдешевші мобільні телефони на львівському радіоринку. Тут є чимало вживаних апаратів і нових. На нові моделі ціна на 10-20% нижча, ніж у крамницях, на вживані -на 50%. Переважно клієнтами радіоринку є люди з невисоким рівнем доходів. Молоді люди, які торгують мобільними на ринку, знають про нові правила і маркування телефонів, які запроваджуються в Україні і мають різні думки з цього приводу».

- Тут чимало телефонів люди продають, щоб обміняти на інший, дорожчий.
- Не будуть купувати, бо треба реєструвати, а на вживаний телефон не завжди є документи.
- У мене на всі телефони є документи. Люди, які мають гроші купують нові телефони.
- Вживані телефони і далі продаватимуть, бо є документи на них, ті хто має гроші купують дорогі телефони. У нас вживані телефони дешевші удвічі, ніж у магазинах.

Перевірка на офіційність

З 1-го липня, купуючи мобілку, покупці муситимуть перевіряти у магазині телефон на відповідність так званому коду ІМЕІ (це ідентифікаційний код, який має кожен телефон). Про це повідомив Радіо «Свобода» речник Українського державного центру радіочастот Олександр Бондаренко. Він розповів докладніше про процедуру перевірки у магазині телефону на відповідність коду. «Процедура перевірки досить проста. Покупець звертається до продавця, щоб той показав сертифікат на телефон, дозволи на продаж. Також, вставивши Sim-картку, покупець має набрати відповідний порядок цифр, після чого має висвітитися код ІМЕІ. Його треба звірити з тими цифрами, що нанесені на самому телефоні під акумулятором і на упаковці».

Киянин Руслан кілька років поспіль підторговує мобільними телефонами. Каже, «з рук» трубку вам продадуть відсотків на 30 дешевше, ніж в офіційних точках. Спробу запровадити в Україні реєстрацію мобільних телефонів Руслан називає «блефом». «Я не уявляю, щоб ця реєстрація щось змінила. Зараз у кожного легального мобільного всередині є голограма. Якщо ж її немає, то телефон – неофіційний. Таких зараз в нас більше половини. Ось уявіть собі: 3 мільйони людей ходить з такими мобілками. Їх відключають. На цьому втратять всі. Людина втрачає зв’язок, компанія втрачає гроші, держава недоотримує податки».

Мобілки, придбані до запровадження нововведень, ніхто відключати не буде, запевнив речник Українського державного центру радіочастот Олександр Бондаренко. Водночас він переконує: після обов’язкової реєстрації мобільним крадіям буде невигідно займатися своїм бізнесом. «Всі телефони, які діють в мережах до 1 вересня, незалежно від терміну підключення, автоматично вважаються законними. Якщо ж телефон був втрачений, то його власник має подати до МВС відповідну заяву, де вказати код ІМЕІ. Тоді цей телефон заноситься в «чорний список» і не буде обслуговуватися мобільними операторами».

Якщо телефон не зареєстрований в базі, його купувати не слід. А якщо продавці продадуть нелегальну трубку, на них можна подавати до суду. До речі, українці нинішнього року купують удвічі менше мобілок, ніж торік, констатують експерти. За перші три місці 2009-го продано мільйон мобільних пристроїв. Економічна криза призвела не тільки до того, що купують менше трубок взагалі, а й до зміни уподобань користувачів. Вони віддають перевагу недорогим моделям.


Для вас важливо – зареєстрована ваша мобілка чи ні? Легальна вона чи, можливо, раніше вкрадена?
Олександра, продавець-консультант: Я завжди купую лише в магазинах, з документами. Щоб він не був крадений.
Володимир, службовець: Головне, щоб він працював. А звідки цей телефон, мені зовсім нецікаво.
Тетяна, вчителька: Мені важливо, щоб телефон був легальний. Але, звичайно, важливіше його якість.
Микола, менеджер: Звичайно, важливо. Коли в мене вкрали телефон, я міг купити з рук, також крадений, можливо. Але пішов і купив в магазині дорожче. Щоб злодіям не допомагати.
Анна, продавець: Вважаю, що радіоринок треба закрити. Мій знайомий купив там телефон, а продавці найняли когось і цей телефон в нього ж і відібрали, і знов на продаж виставили.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

XS
SM
MD
LG