Доступність посилання

ТОП новини

Тернопільські ділки могли спричинити екологічне лихо


Львів – Тернопільська обласна прокуратура проводить слідство у кримінальній справі за фактом незаконного поводження з радіоактивними матеріалами, яка порушена проти двох тернопільських підприємців і депутата Тернопільської облради. Ці особи були затримані під час операції щодо продажу контейнера з радіоактивною речовиною. За словами експертів, могло трапитись екологічне лихо.

Працівники СБУ заявляють, що затримані особи мали намір продати контейнер з радіоактивною речовиною за 10 мільйонів американських доларів, оскільки вважали, що у ньому є майже 4 кілограми ядерного матеріалу Плутонію 239.

Радіоактивну речовину можна використовувати у терористичних цілях для створення «брудної бомби». Це звичайний вибуховий пристрій, але до нього додається радіоактивна речовина. Якщо її велика концентрація, то постраждала б значна територія і багато людей, каже фахівець, полковник Західного оперативного командування Олексій Костильов.

«4 кг Плутонію, це важкий елемент, контейнер може бути як пачка сигарет,але він перебуває у спеціальному великому контейнері, це дуже і дуже важкий матеріал. Плутоній може розщеплюватись за схемою ланцюгової реакції. Перше його призначення - для ядерного озброєння», – зазначив полковник Олексій Костильов.

Експерт здивований, де приватні особи могли взяти радіоактивний матеріал, адже його в Україні немає. Безвідповідальність і бажання заробити великі гроші підприємців і депутата облради з Тернопільщини могли привести до трагедії.

Плутоній продавав депутат

Як стало відомо Радіо Свобода, з різних джерел, депутат належить до Партії регіонів. Голова Тернопільської облради Олексій Кайда категорично відмовився назвати прізвище цієї людини, оскільки триває слідство. Після його завершення, доведення факту злочину, територіальна виборча комісія може зробити подання в Раду про припинення повноважень обранця.

Олексій Кайда повідомив, що зараз фахівці проводять експертизу контейнера: «Усі матеріали вивезені на утилізацію на державне підприємство, але спершу проведуть експертизу, щоб з’ясувати, що це за речовина».

За даними СБУ, контейнер виготовлений на одному з підприємств на території Росії ще в радянський період. Троє затриманих можуть бути позбавлені волі від 8 до 15 років.

Інформація про те, чи взагалі можуть бути на теренах Західної України могильники з радіоактивними речовинами, під грифом «таємно».

Лише відомо, що тут зберігається 6 тисяч тонн компонентів рідкого ракетного палива - меланж. Це доволі агресивна високотоксична рідина. І залишилося це вибухонебезпечне паливо, як спадок від радянської армії. Однак його обіцяють утилізувати за гроші Євросоюзу.

(Львів–Київ–Прага)
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG