Доступність посилання

ТОП новини

Європа допомагає Україні з держреєстром виборців


Нове комп'ютерне обладнання для ЦВК

Київ – Запобігти і неточностям, і просто фальсифікаціям зі списками виборців повинен державний реєстр виборців – електронна база даних. За задумом, вона буде оновлюватися щоквартально, а відтак буде точнішою, ніж нинішні списки, які готують лише до кожних виборів. І от за фінансової допомоги Європейської Комісії Організація з безпеки і співробітництва в Європі передала спеціальному органові при ЦВК майже тисячу комп’ютерів та півтисячі принтерів, щоб забезпечити технічну частину цієї справи.

16 квітня вантажівка з останньою партією комп’ютерів та принтерів вирушила в області України. Попереду – їхня сертифікація та навчання персоналу, який буде з ними працювати.

Використати реєстр виборців Центральна виборча комісія обіцяє вже до президентських виборів, незалежно від дати їхнього проведення. Наразі за таку дату в ЦВК вважають 25 жовтня цього року, як постановила Верховна Рада.

Що реєстр дасть виборцеві


З одного боку, реєстр дасть можливість проголосувати тим, хто не знаходив себе у списках на попередніх виборах. Із іншого боку, він подбає про те, щоб уникнути фальсифікацій через двійників у списках.

Народний депутат Юрій Ключковський, який розробляв закон України про державний реєстр виборців, пояснює його мету: «Це спрямовано на те, щоб звести до можливого мінімуму проблеми і розв’язувати їх не під час виборів, а задовго до них. Списки складаються на момент виборів на підставі достатньо випадкової інформації: десь по книгах ЖЕКів, десь ще по чомусь такому. А реєстр буде власне постійною основою для складання списків виборців».

У щорічному іменному повідомленні кожного виборця проситимуть перевірити інформацію про себе. У тому числі попросять зазначити й «адресу голосування».

Особа голосуватиме не за місцем реєстрації, а за місцем фактичного проживання. Таким чином реєстр спробує вирішити проблему відкріпних талонів.

База даних, безпека і спостерігачі

Це найпередовіший список, запевняє заступник голови Центральної виборчої комісії Жанна Усенко-Чорна. За масштабом реєстру, його не можна порівняти з реєстрами ні податкової адміністрації, ні пенсійного фонду.

Заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна
Усенко-Чорна переконує, що база матиме безпрецедентний, шостий, рівень безпеки. «Така база перебуває у захищеній телекомунікаційній мережі. Доступ до неї у спеціальному порядку мають уповноважені працівники відділу ведення реєстру. Вони отримують дозвіл, проходять відповідне навчання, і тільки тоді вони мають право доступу до бази даних», – розповідає вона.

Крім комп’ютерів та електронного реєстру виборців, у координатора проектів ОБСЄ в Україні посла Любомира Копая є ще кілька рекомендацій для проведення чесних та прозорих виборів в Україні.

Координатор проектів ОБСЄ в Україні Любомир Копай
«По-перше, має бути політична воля провести добрі вибори. Має бути добре законодавство, добрий доступ спостерігачів – і міжнародних, і місцевих. І, звичайно, добра підготовка виборчих комісій на всіх рівнях: від дільничної до Центральної виборчої комісії», – каже посол.

На обладнання для України об’єднана Європа витратила 5 з половиною мільйонів євро. Але без активності самих виборців нічого не вийде. Тому ЦВК закликає їх відгукнутися й активно долучитися до формування державного реєстру виборців.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Ірина Туз

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2008 року. Вже рік готую  відеоматеріали для веб-сайту, тому часто доводиться переконувати людей, що Радіо Свобода - це більше, ніж радіо. Коли ж працюю в «класичному» радійному режимі, то особливо цікавлять теми євроінтеграції. Закінчила Лінгвістичний університет та Могилянську школу журналістики.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG