Доступність посилання

ТОП новини

Тимошенко взялась за авіацію


Юлія Тимошенко на засіданні Кабінету Міністрів України, 22 квітня 2009 р.
Юлія Тимошенко на засіданні Кабінету Міністрів України, 22 квітня 2009 р.

Київ – Виявлення корупції через півтора роки перебування на посаді. Прем’єр Тимошенко звинуватила Віктора Януковича у навмисному руйнуванні авіабудування, а колишніх керівників Харківського авіазаводу та заводу «Авіант», яких він призначав, у розкраданні майже трьох мільярдів гривень.

Юлія Тимошенко звинуватила уряд Янукович у навмисному знищенні авіабудівної галузі. Прем’єр-міністр каже, що результати перевірки Контрольно-ревізійного управління фінансово-господарської діяльності Харківського авіазаводу та заводу «Авіант» засвідчили, що із цих підприємств було розграбовано майже 3 мільярди гривень.

За словами Тимошенко, колишні директори цих заводів, яких призначав Віктор Янукович, займалися «відмиванням» кредитних та бюджетних коштів, що виділялися на розвиток галузі. Таким чином, каже Тимошенко, із обігу Харківського заводу було виведено 1,75 мільярди гривень, а із заводу «Авівнт» – один мільярд.

Генеральна прокуратура має матеріали про грабунок авіапідприємств, зазначає Юлія Тимошенко, однак не робить ніяких кроків. «Сподіваюся, що після президентських виборів прийде той президент, який зможе, зрештою, поставити справжніх силовиків, які нічого не розкрадають, нікого не кришують. Я переконана, що такі люди, як два директори авіаційних заводів, будуть за це відповідати», – заявила Тимошенко на засіданні уряду.

Прорахунки були, але до чого тут Янукович?

Протягом останніх років у роботі авіабудівної галузі було зроблено чимало помилок, зазначив в інтерв’ю Радіо Свобода представник Партії регіонів Ярослав Сухий. За його словами, це стосується, зокрема, і Харківського авіазаводу, і «Авіанту». Що ж до причетності до цього Віктора Януковича та уряду, який він очолював, то для того, аби висувати звинувачення, потрібно мати конкретні факти їхньої причетності, каже пан Сухий.

«Були глибокі системні помилки у роботі Харківського авіазаводу. Зараз стосовно того директора, який тоді там наробив біди, порушена кримінальна справа, вона розслідується. Тож, дочекаємося рішення суду, який розставить всі крапки над «І». Але я не знаю, яке він має відношення до Януковича. Це питання до прокуратури. Стосовно ж уряду Януковича, то потрібно мати якісь конкретні, реальні факти, які б доводили, що там були допущені помилки, які б завдали шкоду літакобудівній галузі», – зауважив Ярослав Сухий.

Разом з тим, він підтримує нинішню увагу уряду до галузі літакобудування. «Якщо уряд Тимошенко нарешті визнав один із головних пріоритетів свого подальшого розвитку, і цим пріоритетом є літакобудування, котре дійсно, як локомотив може потягнути за собою весь ланцюг антикризової програми, то я можу уряд Тимошенко лише вітати», – каже «регіонал».

Авіабудування – у приватні руки?

Сьогодні літакобудування не може замінити Україні основних експортних галузей, металургійної чи хімічної, які зараз переживають кризу, вважає економічний експерт Олександр Жолудь. Утім, у період нинішньої кризи, літакобудування зможе підтримати українську економіку. Щоправда, на думку пана Жолудя, для авіапідприємств було б краще, якби вони перебували у приватних руках.

«У нього (літакобудування) є позитивні речі – це довгі виробничі ланцюги. Коли ми будуємо літак, нам потрібні матеріали, які будуються на інших підприємствах. Іде зв’язок, так що всі підприємства працюють у цьому ланцюгу. Але, не зважаючи на стратегічну значимість подібних галузей, було б набагато краще, якби вони були у приватних руках. Проблеми, які вони зараз мають не в останню чергу викликані їхнім державним і стратегічним статусом», – вважає економічний експерт.

Наразі для підтримки Харківського авіаційного заводу та заводу «Авіант» «Укрексімбанк» планує відкрити дві кредитні лінії. У Міністерстві промислової політики до кінця року хочуть забезпечити добудову 9 літаків: 3 на «Авіанті» та 6 на Харківському заводі. За словами Прем’єра Юлії Тимошенко, заборгованість авіапідприємств буде погашатися «спеціальними цінними паперами, емітованими державою».

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG