Доступність посилання

ТОП новини

Чи зможуть Вірменія та Туреччина дійти згоди щодо геноциду вірмен?


Єреван. Меморіал жертвам 1915 року

Прага – Останнім часом Туреччина і Вірменія здійснили безпрецедентні кроки щодо зближення. Але надходить дата, яка досі вносить непорозуміння у їхні стосунки. Сьогодні, 24 квітня, вірмени по цілому світу відзначають сумну подію – масове винищення вірмен в Оттоманській імперії під час Першої світової війни. Вірмени, а разом з ними і понад 20 країн світу, вважають, що тоді, у 1915-1916 роках, відбувся акт геноциду, бо за підтримки уряду було винищено близько півтора мільйона осіб. Туреччина геноциду не визнає, і називає значно менші цифри жертв.

24 квітня 1915 року влада Туреччини арештувала близько 250 вірменських інтелектуалів та громадських діячів. Пізніше частину з них убили. З цієї події почалася масова депортація вірмен з їхніх етнічних земель у східній Анатолії до сирійської пустелі, де більшість із них загинула від голоду і хвороб, а значну частину було просто вбито. У пам’ять про ті події вірмени відзначають «День пам’яті геноциду».

Туреччина вважає, що загинуло від 300 до 600 тисяч вірмен, яких влада молодотурків звинувачувала у саботажі на користь Росії. Офіційно Анкара говорить, що загинули учасники вірменського повстання, які приєдналися до ворожого російського війська.

Ці розбіжності у трактуванні подій майже столітньої давнини, однак не завадили туркам і вірменам спробувати відновити нормальні стосунки між двома сусідніми країнами. Нещодавно вони оголосили, що їм вдалося домовитися про дорожню карту, згідно з якою вони відновлять нормальні стосунки.

Азербайджан почувається покинутий Туреччиною

Сполучені Штати надали повну підтримку цьому процесу. Але Азербайджан, на боці якого Туреччина виступала досі і через який заморозила стосунки з Вірменією, виступив різко проти – президент навіть скасував свій візит до Туреччини.

«Туреччина не чекала такої сильної реакції з боку Азербайджану. Азербайджан відчув зраду та ізоляцію, вони почуваються покинутими Туреччиною», – зазначив директор єреванського центру Національних та міжнародних досліджень Річард Ґіраґосян.

Азербайджан побоюється, що у зближенні між Туреччиною і Вірменією не будуть враховані його інтереси і питання Нагірного Карабаху. Але Туреччина вважає, що 15 років блокади Вірменії нічого не дали, тож варто спробувати інший підхід. І якщо вірмени почуватимуться безпечніше, можливо, вони швидше звільнять хоча б ту територію, яку вони захопили навколо Нагірного Карабаху.

24 квітня, в «День пам’яті геноциду» багато очей буде звернуто на Анкару, від якої чекатимуть не лише оголошення кроків щодо зближення, але і переосмислення історичного минулого.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG