Доступність посилання

ТОП новини

США і Росія розпочали у Римі нові ядерні переговори


Архівне фото: Запуск Росією міжконтинентальної балістичної ракети «Стилет» /РС-18/

Прага – У Римі розпочалися консультації російських і американських дипломатів з приводу підготовки нової угоди щодо скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО). Вашингтон і Москва сподіваються підписати нову угоду щодо СНО до завершення дії попереднього документу в грудні цього року. Про початок цих переговорів домовилися у Лондоні 1 квітня президенти обох ядерних держав – Барак Обама і Дмитро Медведєв.

З американської сторони переговорну групу у Римі очолює заступник Держсекретаря США Роуз Ґетемюллер, а з російської – директор Департаменту МЗС Росії з питань СНО Анатолій Антонов. Ще у Лондоні Барак Обама і Дмитро Медведєв вели мову про скорочення ядерного потенціалу до 1000 одиниць у кожної країни, але російська сторона заявляє сьогодні, що нібито ще не назріли передумови для радикального скорочення стратегічних наступальних озброєнь.

Відомо, що московський Договір 2002 року передбачав скорочення до 1700-2200 одиниць ядерних озброєнь і сьогодні, як заявляє російська сторона, по носіях цей Договір давно перевиконаний. Однак, як заявив цими днями заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябіков, «тепер, по великому рахунку, необхідно дивитися, наскільки далеко сторони готові йти далі».

Новий Договір може позитивно вплинути на обмеження процесу розповсюдження ядерної зброї

Виступаючи 5 квітня в Празі, президент США Барак Обама заявив про зобов’язання США йти на повну ліквідацію ядерної зброї у світі: «На сьогодні Холодна війна завершилася. У дивному повороті історії загроза світової ядерної війни знизилася, але ризик ядерного нападу підвищився...Як єдина ядерна держава, яка використала ядерну зброю, США мають моральне зобов’язання діяти. Ми не можемо йти попереду у цьому лише самі, але ми можемо очолювати цей рух, ми можемо започаткувати це. Так сьогодні я з усією ясністю і осудом заявляю, зобов’язання Америки витворювати світ і безпеку у ньому без ядерної зброї».

Президент Росії Дмитро Медведєв підтримав пізніше, 21 квітня, під час виступу у Гельсинкі, умови ядерного роззброєння, які висунув Празі Барак Обама, але додав свої умови укладення нової угоди щодо СНО: «Зі свого боку хотів би назвати ще кілька умов, при яких можливе досягнення такого роду угоди і при яких досяжна нова якість безпеки. Перше – нам необхідно запобігти розміщенню зброї у космосі. Скільки б ми не вели мову, це дуже важлива і складна тема. Друге – недопустимо компенсувати ядерне скорочення за рахунок збільшення стратегічних систем, які оснащені звичайною зброєю. Це виглядає, як нееквівалентний розмін. Третє – гарантувати неможливість створення так званих зворотних ядерних потенціалів».

Відомо, що однією з перешкод, на думку Москви, для підписання нової угоди про СНО є плани США щодо розміщення у Європі нових елементів ПРО і Барак Обама заявив лише про певне «гальмування» цих планів Вашингтона, а не про їх повний перегляд, як цього хоче Росія. Також йдеться не лише про скорочення ядерних боєголовок, але й засобів їхньої доставки, тобто – носіїв. Новий Договір може позитивно вплинути на обмеження процесу розповсюдження ядерної зброї і переконати такі країни, як Північна Корея та Іран, відмовитися від намірів ядерного озброєння.

Очікується, що після консультацій у Римі переговори з проблеми нової угоди щодо СНО будуть продовжені у перебігу візиту міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова до Вашингтона у травні.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG