Вперше Генеральним прокурором він став у 2002 році з подачі Президента Кучми. Але вже наступного року був звільнений через «надмірну політизацію органу у цілому та створення власного політичного іміджу». У грудні 2004 року, в розпал «помаранчевих» подій Печерський районний суд Києва поновив Піскуна на посаді. Проте менш ніж через рік Президент Ющенко ініціював його відставку.
Далі була низка судових розглядів, у результаті яких Святославу Піскуну знову повернули посаду. Щоправда, рішення суду виконане було не відразу. Піскун став народним депутатом від Партії регіонів. Але у квітні 2007-го на піку конфлікту з тодішнім Прем’єром Януковичем, Президент Ющенко таки поновив Святослава Піскуна на посаді Генпрокурора. Утім, уже через місяць звільнив. Офіційна причина – Піскун у 20-денний термін не склав депутатський мандат, тобто, одночасно перебував на посадах у виконавчій та законодавчій гілках влади.
Піскун задоволений
Тепер же окружний адміністративний суд Києва визнав незаконним Указ Президента, яким Піскун був звільнений. Святослав Піскун в інтерв’ю Радіо Свобода заявив, що задоволений таким рішенням.
«Задоволений тим, що таке рішення відбулося. Посада Генерального прокурора конституційно прописана, і указом, який Президент мене зняв, Конституція була порушена. Суд це поправив і скасував незаконне рішення», – зазначив пан Піскун.
Він не виключає, що знову сяде у крісло генерального прокурора. Проте, не зараз, а наступного року, коли завершиться термін прокурорства Олександра Медведька.
«Можливо пізніше, у 2010 році. Тому що сьогодні є легітимний Генеральний прокурор Медведько, який також... призначений Верховною Радою за поданням Президента. У нього термін повноважень ще не добіг до кінця. По-друге, я ж народний депутат, а по-третє, думаю, буде ще апеляційний розгляд, потім розгляд у Верховному Суді», – зауважив Святослав Піскун в інтерв’ю Радіо Свобода.
Суд визнав незаконним Указ Президента, але Піскуну відмовив
Між тим, у Генеральній прокурорі кажуть, що Київський окружний адміністративний суд визнав незаконним Указ Президента, але у позові про поновлення на посаді Піскуну відмовив, оскільки чинний Генпрокурор Олександр Медведько обіймає цю посаду на законних підставах.
Нинішнє судове рішення є абсолютно законним і справедливим, заявив Радіо Свобода колишній голова Печерського суду Микола Замковенко. «Піскун був звільнений з посади Генпрокурора взагалі без жодних підстав, – вважає пан Замковенко. – Щоб звільнити з посади Генпрокурора чи ще когось, потрібно вказати причину. А так взяти видати указ – це банально».
Проблема в законодавстві?
Ситуація, яка склалася зі звільненням та призначенням Святослава Піскуна, на думку адвоката Тетяни Монтян, є абсурдною. А причина правового колапсу в тім, каже вона, що не слід призначати на посади, які в Україні давно стали політичними, на основі трудового законодавства.
«Не знаю, чиї це політичні нові хохмочки з пришестям Піскуна номер 4. Але, це, безумовно, оживить політичний пейзаж у нашій країні. Абсурдистан продовжує демонструвати всьому світу всю свою красу і велич. Всі ці звільнення і прийняття на роботу людей, які обіймають політичні посади, - абсурд у самому зародку, але міняти комплексно наше трудове право нікому не спадає і на думку, тому що всіх цей бардак влаштовує», – зауважила Тетяна Монтян.
Рішення суду у Секретаріаті Президента не поспішають коментувати. На думку ж міністра юстиції Миколи Онищука, фактичне поновлення Піскуна на посаді Генпрокурора буде проблематичним.
(Київ – Прага)