Доступність посилання

ТОП новини

Вірмени вшановують роковини масових убивств часів Першої світової


У столиці Вірменії Єревані десятки тисяч людей пройшли містом, щоб покласти квіти до меморіалу на пагорбі Ціцернакаберд.

Якраз напередодні цьогорічного вшанування, в середу, Вірменія і Туреччина оголосила, що узгодили «шляхову мапу» нормалізації відносин.

24 квітня вірмени всього світу відзначають День пам’яті геноциду. Так вірмени називають, як вони стверджують, цілеспрямоване винищення півтора мільйона їхніх співвітчизників у часи Першої світової війни на землях, що належали тодішній турецькій державі, Оттоманській імперії.

Такого ж визнання вірмени домагаються і від інших країн чи міжнародних організацій. Туреччина ж категорично протестує проти визначення тих подій як «геноциду» і не погоджується з числом загиблих.

24 квітня 1915 року в тодішній столиці імперії Константинополі, нинішньому Стамбулі, затримали й депортували з міста першу групу провідних вірменських діячів, близько 250 осіб; частина з них потім загинула. По тому в інших регіонах теж почалися масові депортації вірмен, які супроводжувалися масовими акціями насильства проти них. Кількість загиблих, за різними оцінками, сягає від кількохсот тисяч до півтора мільйона з маже двох мільйонів вірмен, які жили в Оттоманській імперії.

Туреччина стверджує, що вірмен тоді загинуло до 600 тисяч, і не через свідоме винищення, а внаслідок подій Першої світової війни. Вірмени, кажуть у Туреччині, гинули в боях, бо підняли повстання проти турецької влади й стали на бік армії Російської імперії, яка вторглася до імперії Оттоманської. Крім того, визнає Анкара, вірмени гинули й від тяжких умов примусових масових депортацій. Їх як симпатиків супротивника виселяли з регіонів, які межували з тодішньою Росією, і гнали пішки до сирійських пустель.
XS
SM
MD
LG