Доступність посилання

ТОП новини

У Латвії понад 60% молоді хочуть виїхати за кордон


Рига – Прогнози експертів про те, що латвійці не виїжджатимуть на заробітки, оскільки інші країни також переживають кризові часи, не виправдалися. Латвія стоїть на порозі нової хвилі міграції, яка відрізняється від попередньої тим, що значна частина латвійської молоді та економічно активного населення збирається виїхати з Латвії назавжди. На думку фахівців, за таких умов у Латвії за якийсь час можуть залишитися тільки пенсіонери та особи передпенсійного віку, що ще більше ускладнить і так непросту економічну ситуацію в країні.

Лабети економічної кризи змушують мешканців Латвії круто змінювати свою долю. Частина латвійців, стомившись від кредитного тягаря та нечітких перспектив на ринку праці, зважуються на сміливий крок: розпродають свої квартири, прощаються з друзями і купують авіаквиток в один кінець. При цьому вони стверджують, що залишають Батьківщину назавжди.

Дослідження, зроблене на замовлення Боннського інституту дослідження ринку праці професором Латвійського університету Михайлом Хазаном, засвідчило, що Латвія стоїть на порозі нової хвилі міграції робочої сили.

Латвійські ґастарбайтери готові їхати навіть до Африки

«Технологію» виїзду на заробітки можна вважати перевіреною досвідом 2004-06 років, коли з Латвії за різними підрахунками виїхало понад 100 тисяч ґастарбайтерів. Тоді латвійці в основному вибирали Ірландію та Велику Британію, сьогодні ж імміграційній потік спрямований до Норвегії, Швеції, Данії, Канади та Австралії, від’їжджають навіть у Південну Америку та Африку. Велика Британія та Ірландія також залишаються популярними.

Переселенці кажуть, що знайти роботу за кордоном в умовах глобальної кризи важко, але набагато легше, ніж в Латвії, де рівень безробіття досяг 14%. До того ж в Ірландії та Великій Британії після першої хвилі міграції створилися осередки латвійської діаспори, які допомагають своїм співвітчизникам влаштуватися на роботу.

Виїжджатиме молодь та професіонали

На думку експертів, нова хвиля міграції відрізнятиметься від попередньої «якістю» і кількісно. Якщо раніше з Латвії виїжджали в основному низько кваліфіковані робітники, то тепер іммігрувати збираються студенти та економічно активні професіонали.

«Ті латвійці, які виїхали на заробітки раніше, не поспішають повертатися додому і стежать за ситуацію в Латвії. Якщо ж ситуація тут погіршиться, збільшиться потенціал від’їжджаючих із Латвії, в основному з середовища економічно активних та добре освічених мешканців», – прогнозує експерт банку SEB Андріс Вілкс

Старшокласники не бачать перспективи у продовженні навчання та роботі в Латвії

Дані дослідження, проведеного у школах Риги, засвідчили, що майже половина старшокласників планують виїхати з Латвії – на навчання або ж роботу.

«Хотілось б закінчити школу, технікум або ж якусь вищу бізнес школу і спробувати знайти роботу. Якщо не вдасться, то безумовно доведеться їхати геть. Оскільки, як ми чуємо, у багатьох інших країнах краще, ніж в Латвії. Безумовно мені подобається тут – це моя Батьківщина. Я б не хотіла звідси нікуди виїжджати, але якщо немає іншого виходу, то доведеться», – каже учениця 11-го класу Ризької Першої гімназії Івета

Група латвійських педагогів, медиків, юристів, підприємців та спортсменів звернулися з відкритим листом до уряду, в якому, зокрема, зазначили, що думки молоді виїхати за кордон відображають дійсне ставлення держави до молодого покоління. Автори послання вважають, що відтік молоді призведе до банкрутства держави.

Сьогодні кожний третій латвієць – пенсіонер. Фахівці попереджають, якщо 63% молоді, яка сьогодні планує виїхати за кордон, здійснять свої задуми, то в недалекому майбутньому Латвія перетвориться на країну літніх людей. Тільки, хто ж виплачуватиме їм пенсію?

(Рига – Прага – Київ)

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG