Доступність посилання

ТОП новини

Чи можливий зрив проведення першого Всесвітнього конгресу кримських татар?


Архівне фото. Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв

Сімферополь – Перший Всесвітній конгрес кримських татар під загрозою зриву. Його проведення заплановане на середину травня, але стало відомо, що деякі діаспорні організації, насамперед, з Туреччини, відмовилися від участі у Конгресі, а деякі кримські громадські діячі з-поміж кримських татар навіть закликали до його бойкотування.

Скликати перший Всесвітній конгрес кримських татар ще у грудні 2007 році вирішили делегати Курултаю (загальнонаціонального з’їзду) кримськотатарського народу і доручили це своєму виконавчому органу – Меджлісу. А от у лідерів Меджлісу в кримськотатарському русі зараз чимало опонентів і навіть ворогів.

Тож першими проти проведення Всесвітнього конгресу виступила опозиційна кримськотатарська організація «Мілі фірка» та її проросійський лідер Васві Абдураїмов. Раніше в інтерв’ю Радіо Свобода він заявив, що Конгрес проводиться лише з однією метою – обрати його головою Мустафу Джемілєва, який восени нинішнього року збирається залишити посаду керівника Меджлісу.

З цією версією погоджується ще один відомий кримськотатарський громадський діяч Надир Бекиров, який, до того ж, закликав бойкотувати цей Конгрес. І, як стало відомо, на цей заклик відгукнулася Федерація кримськотатарських дернеків (громад) Туреччини. Її лідери днями заявили, що відмовляються брати участь у першому Всесвітньому конгресі кримських татар. Правда, причина цього виглядає не дуже переконливою: вони образилися на тон запрошення і на те, що Мустафа Джемілев особисто не взяв участі у зустрічі з діаспорними організаціями, яка відбулася у квітні в турецькому місті Есхі-Шехірі.

Підготовка триває за планом

Організатори Конгресу і лідери Меджлісу категорично заперечують саму можливість зриву форуму. Перший заступник голови Меджлісу Рефат Чубаров каже, що із понад сотні громадських об’єднань кримськотатарської діаспори відмовилися від участі в Конгресі лише 1-2 організації. Причому, за словами Рефата Чубарова, власне за Федерацією кримськотатарських дернеків (громад) Туреччини насправді стоїть не більше 2 десятків осіб.

Як розповів Радіо Свобода секретар оргкомітету Конгресу Алі Хамзін, уже зараз заявки на участь у форумі подали понад 180 організацій, з них понад 100 – діаспорних. Решта – громадські організації кримських татар з України, переважно з Криму. Перший Всесвітній конгрес кримських татар розпочнеться 19 травня в Ханському палаці Бахчисараї. 20 травня у Сімферополі проходитимуть його пленарні засідання, а наступного дня у 4 інших містах Криму пройдуть виїзні секційні засідання.

За словами Алі Хамзіна, серед учасників Конгресу будуть відомі кримськотатарські письменники і діячі культури, колишні й нинішні депутати парламентів, урядовці та дипломати, мери міст і просто активні професіонали та громадські діячі. Крім того, серед гостей форуму очікують представників центральної та місцевої влади, колишніх дисидентів, а також представників дипломатичного корпусу в Україні – уже підтвердили свою участь посли кількох країн.

Рефат Чубаров каже, що Конгрес насамперед має консолідувати народ для порятунку своєї ідентичності, мови і культури. Зараз у Криму живе близько 270 тисяч кримських татар. За різними оцінками, ще від 3 до 5 мільйонів осіб, які називають себе кримськими татарами чи кримськими тюрками, розкидані світом – переважно в Туреччині, Румунії, Німеччині, Польщі, Узбекистані, Росії, країнах Балтії і Центральної Азії. Кримським татарам слід об’єднати спільні зусилля - легше буде у нинішньому глобалізованому світі, вважає один із лідерів Меджлісу.

(Сімферополь – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG