Доступність посилання

ТОП новини

Барак Обама зустрівся з президентом Ізраїлю


Нью-Йорк – У Вашингтоні президент Сполучених Штатів Барак Обама прийняв у Білому домі Шимона Переса, ізраїльського президента. Головна тема переговорів – перспективи мирного врегулювання арабо-ізраїльського конфлікту.

Ця зустріч є першим кроком нової адміністрації США у відносинах з Ізраїлем. За словами Роберта Ґіббса, прес-секретаря Білого дому, президент Обама зосередився на проблемі миру на Близькому сході буквально від першого дня в Овальному кабінеті. «Я вважаю, що це перший з багатьох кроків», – додав Ґіббс.

Барак Обама заявив, що він очікує від Ізраїлю й палестинської адміністрації швидкого відновлення мирних переговорів і конкретних кроків у напрямку зміцнення взаємного довір’я. Президент США наголосив, що його мета – створення палестинської держави, яка б співіснувала у мирі з Ізраїлем.

Оглядачі зауважують, що намітилася явна різниця поглядів між новим урядом Ізраїлю і новою адміністрацією у Вашингтоні. Шимон Перес наголошував насамперед на іранській загрозі. «Іран, – сказав Перес, – це проблема не лише для Ізраїлю, це світова проблема... Комбінація фанатичної релігії, збагаченого урану і активного тероризму загрожує всьому світові». Перес закликає Сполучені Штати не допустити ядерного озброєння Ірану, який будує стратегічні ракети, підтримує «Хамас» і організацію «Хезболла» у Лівані, надаючи їм гроші та зброю.

Слід зазначити, що Перес не має повноважень глави уряду. Президент в Ізраїлі – посада радше церемоніальна. За два тижні президент Обама прийматиме прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньягу, отож, на думку оглядачів, Перес допомагає визначити порядок денний тієї зустрічі.

Довготермінове перемир’я?

В інтерв’ю газеті «Нью-Йорк Таймс» лідер угруповання «Хамас» заявив, що він наказав припинити ракетний обстріл Ізраїлю і пропонує «довготермінове перемир’я». Важко сказати, чи це дає бодай якісь підстави для оптимізму. Як повідомляє телеканал новин FoxNews, «Хамас» дійсно розмістив своїх бойовиків уздовж кордону, щоб не допускати подальшого обстрілу прикордонних районів Ізраїлю. Але, за інформацією Білла О’Райлі, коментатора FoxNews, це було зроблено після того як «Хамас» отримав попередження від Ізраїлю про неминучість проведення нової воєнної операції в Смузі Газа, якщо обстріл не припиниться. А в інтерв’ю «Нью-Йорк Таймс» лідер «Хамасу» Халед Машааль сказав у Дамаску таке: «Ми за створення (палестинської) держави на підставі кордонів 1967-го року, ґрунтуючись на довготерміновому перемир’ї».

Як відомо, США, Ізраїль і Євросоюз вважають «Хамас» терористичною організацією і виключають будь-які переговори, поки вона не відмовиться від тероризму, визнає Ізраїль і сприйме існуючі домовленості між Ізраїлем і Палестинською Автономією. Політичний лідер радикального палестинського антиізраїльського руху «Хамас» Халед Машааль, однак, відмовився визнавати Ізраїль, а на прохання уточнити, що означає «довготермінове перемир’я», відповів: 10 років.

(Нью-Йорк – Київ – Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG