Доступність посилання

ТОП новини

З ким одружать Opel? Наречених не бракує


Берлін– У Німеччині триває пошук інвесторів для автомобільного концерну Opel, який прагне вийти зі складу американської компанії General Motors, що переживає серйозну кризу. На початку тижня з пропозиціями щодо придбання Opel виступив керівник італійського концерну Fiat Серджіо Маркіоне. Інтерес до Opel демонструє також австрійсько-канадська фірма Magna. Поки що, однак, не відомо, кому дістанеться традиційний німецький автомобілебудівник.

Врятувати Opel від банкрутства, а значить, і десятки тисяч робочих місць – такою є головна ідея німецького уряду. Держава, однак, не хоче націоналізувати компанію. Замість цього уряд країни погодився надати Opel державні гарантії в разі появи нового інвестора. Зараз існує два серйозних претенденти, між концепціями яких розгорнулося справжнє змагання.

Одним із потенційних інвесторів є Fiat. Ця компанія нещодавно придбала частину збанкрутілого американського виробника Chrysler і тепер зазіхнула на Opel. Як повідомляють, за такою стратегією стоїть бажання італійців створити великий міжнародний концерн, який би щорічно виробляв п’ять мільйонів автомобілів.

Німецький уряд ще не визначився

На початку тижня голова правління італійської компанії Серджіо Маркіонне представив у Берліні свої ідеї. Однак, судячи з усього, йому поки що не вдалося остаточно переконати офіційний Берлін.

«Деякі критерії для нас відіграють особливу роль. Серед найважливіших – збереження робочих місць. Хоча ми тут не хочемо піддаватися ілюзіям. Вкрай важливим моментом є також те, як розумно майбутній інвестор поводитиметься з грошима платників податків, якщо ми говоримо про державні гарантії», – сказав міністр економіки Німеччини Карл-Теодор Ґуттенберґ після зустрічі з керівником Fiat.

І хоча Серджію Маркіно пообіцяв, що всі заводи Opel, на яких складаються автомобілі, буде збережено, в Німеччині побоюються, що скорочень все одно не уникнути. Дехто вказує на велику заборгованість Fiat і сумнівається, що йому вдасться реалізувати свою концепцію зі створення великого міжнародного автомобільного концерну. Висловлюються застереження, що в разі виникнення проблем Fiat почне рятувати становище за рахунок заводів у Німеччині, а не в Італії. Прихильники ж італійського варіанту звертають увагу на успішну структурну перебудову і оновлення Fiat, що провів Маркіонне. Такий досвід, мовляв, може цілком знадобитися й Opel.

Magna пропонує більше, ніж італійці

Іншим претендентом на придбання німецького автомобільного концерну виступає австрійсько-канадська фірма Magna, яка спеціалізується на постачанні комплектуючих частин для автомобільної промисловості. На відміну від Fiat ця компанія не має заборгованості, й вона начебто пропонує значно більше за Opel, ніж італійці. Крім того, Magna має доступ до східноєвропейського ринку, зокрема, до ринку Росії. Її головним недоліком, на думку експертів, є те, що ця компанія має замало досвіду у виробництві безпосередньо автомобілів.

Якщо вірити представнику профспілкового об’єднання металургійної промисловості Арміну Шільду, то Fiat і Magna не єдині інвестори, які цікавляться Opel. «Інвестор мав би тягнути візка в одному напрямку з профспілками. Наші вимоги полягають у тому, щоб не було звільнень. Крім того, слід розробити стратегію завоювання нових ринків збуту. І зрештою важливо забезпечити провідне місце в розробці технологій майбутнього, наприклад, у розвитку електромобільності. Зараз важко сказати, хто з інвесторів виконає такі критерії. Це цілком може бути й Magna. Але є також інші зацікавлені інвестори, які, однак, поки що не хочуть, щоб їх називали публічно», – зазначає Армін Шільд.

Німецький уряд постав нині перед непростим вибором. Оскільки часу для порятунку Opel обмаль, очікується, що рішення про майбутнього «нареченого» ухвалять ще до кінця травня.

(Берлін – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG