Доступність посилання

ТОП новини

У Криму розгорнули Георгіївську стрічку, а також згадали про татар-героїв


Презентація найбільшої у світі Георгієвської стрічки

Сімферополь – Восьмого травня у Сімферополі на центральному майдані міста напередодні Дня Перемоги презентували найбільшу у світі Георгієвську стрічку – її довжина становить 50 метрів, ширина – 3 з половиною метри. Подію, яку організувало молодіжне крило Партії регіонів, внесли до Книги рекордів України. На шоу прийшло багато представників преси. Значно менше журналістів було цього дня на околиці Сімферополя, де в кримськотатарському селищі біля місцевої школи відкрили Алею співвітчизників – героїв Радянського Союзу.

Георгіївська стрічка в російській та радянській традиції – символ мужності і військової доблесті. Організатори цієї акції – а це молоді «регіонали» – заявили, що таким чином напередодні Дня Перемоги хочуть вшанувати ветеранів «Великої вітчизняної війни», згадати про подвиг захисників і переможців.

Стрічку шили в Сімферополі близько двох тижнів. Одразу після презентації та оформлення рекорду її відправили до Феодосії, де використають в урочистостях із нагоди Дня Перемоги. Організатор акції, депутат кримського парламенту і лідер кримських молодих «регіоналів» Олексій Черняк заявив, що проведення акції підтримали лідери Партії регіонів. Водночас на околиці Сімферополя пройшла сьогодні інша акція, пов’язана з відзначенням Дня Перемоги, але позапартійна.

Кримським татарам забороняли навіть мати своїх героїв

Один з ветеранів - кримських татар
У дворі невеликої кримськотатарської школи у п’ятницю урочисто відкрили Алею кримських татар – героїв Радянського Союзу. Виявляється, таких було аж семеро, причому, один із них – льотчик Амет-хан Султан – Золотої Зірки героя був удостоєний двічі. І через це, а також зважаючи, що батька був родом із Дагестану, лише Амет-хану Султану дозволили залишитися в Криму. Решта героїв Радянського Союзу, як і всіх інших учасників війни, захисників і переможців комуністи вислали разом із усім кримськотатарським народом до Сибіру та Центральної Азії.

Алея героїв - кримських татар
У радянські часи офіційно стверджувалося, що всі кримські татари – зрадники і колаборанти, мати своїх героїв та їх вшановувати їм, фактично, заборонялося. І про це згадували учасники урочистостей. Заступник представника Президента України в Криму Ібраїм Мамутов, зокрема, з гіркотою говорив, що історія участі кримських татар у Другій світовій війні десятиліттями зазнавала різноманітних фальсифікацій.

«Брехлива теза про участь усіх до одного кримських татар у зраді була нічим іншим, як спробою виправдати депортацію кримськотатарського народу зі своєї історичної батьківщини. Адже понад 60 тисяч кримських татар воювали в Червоній Армії. 17 тисяч кримських татар брали участь у партизанському русі і 6 тисяч діяли у підпіллі. 128 кримськотатарських сіл окупанти до тла спалили за зв’язки з партизанами і підпільниками. Це наша історія», – розповів заступник представника Президента України в Криму Ібраїм Мамутов.

Водночас, член президії кримського парламенту, «регіонал» Анатолій Жилін покинув захід, як тільки почув нарікання учасників урочистостей на несправедливе ставлення влади до кримськотатарської історії і в наші дні.

(Сімферополь – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG