Доступність посилання

ТОП новини

Уроки безпеки – від шведів


Івано-Франківськ – Як вижити в екстремальних умовах – шведський досвід переймають івано-франківці і донеччани. За п’ять років співпраці прикарпатського Червоного Хреста зі шведською спілкою «Громадянська оборона» підготовлено 20 інструкторів, які проводять заняття зі школярами, навіть дошкільнятами. А тепер для учнів ПТУ розпочалися заняття з надання невідкладної допомоги в догоспітальний період. Проект фінансує Шведське агентство з міжнародного розвитку.

Уже років десять в українських школах проводяться уроки безпеки життєдіяльності або, як дехто називає їх коротше, уроки здоров’я. Справа дуже потрібна, каже директор однієї з Івано-Франківських шкіл Марія Семочко, але багато залежить від того, хто і як веде ці уроки: чи це основна робота, чи «додаток до годин педагогічного навантаження».

Студентки Надя і Христя не так давно закінчили школу. Уроки безпеки пам’ятають, але зізнаються, що не впевнені, чи в екстремальній ситуації змогли б використати набуті знання, не розгубилися б – практики було мало.

– В принципі було тільки так – теоретично нас ознайомлювали, але як діти це не дуже сприймали. Якби були практичні заняття – було б цікавіше. Не всі серйозно ставляться до цього.


Ми спробували змоделювати ситуацію: заблудилися у лісі – що насамперед робили б?

– Кричали б, мабуть. Намагались, щоб хтось почув.

У Швеції діти на таке ж запитання дадуть іншу відповідь: нікуди не бігти, обняти дерево, заспокоїтися і чекати – тебе обов’язково шукатимуть і знайдуть.

Мета – само- і взаємодопомога

Щороку близько 100 тисяч шведів навчається поводженню в екстремальних ситуаціях і наданню само- та взаємодопомоги у невідкладних моментах: від школярів до водіїв, працівників поліції, пожежників тощо. Таке навчання проводить громадська організація «Громадянська оборона», маючи на це державне замовлення.

У школах для цього є спеціальне обладнання, манекени, а заняття проходять у вигляді гри. Пересічні люди за це не платять. Є трирічна угода з урядом. І хоча зараз криза, каже представник цієї організації зі шведського міста Кумла Пекка Кауконен, робота продовжуватиметься з огляду на її надзвичайну важливість.

«Мета полягає в тому, щоб допомагати один одному. І немає значення, чи це людина впала на дорозі і ти перший, хто це помітив і маєш допомогти, чи це мова йде, скажімо, про повінь, яка була в Івано-Франківській області рік тому», – зазначає Пекка Кауконен.

Уже п’ять років співпрацюють шведська «Громадянська оборона» і прикарпатський Червоний Хрест. Сприяла цьому землячка Зоряна Кікцьо, котра вийшла заміж за шведа і, виконуючи функції перекладача, запропонувала саме Івано-Франківщину для спільного проекту «Як виживати в екстремальних ситуаціях». Другим регіоном стала Донеччина.

Як накласти шину чи зробити штучне дихання

Підготовлено 20 інструкторів – за фахом це вчителі, медичні працівники, представники молодіжних організацій. У школах Івано-Франківська, Калуша, Косова серед менших дітей вони проводять навчання, як поводитися на дорозі, що робити, якщо загубилися у лісі. Заняття зі старшими учнями – поводження при пожежі, інших надзвичайних ситуаціях. Тепер стартувала навчальна програма «Надання першої допомоги при невідкладних станах» для учнів ПТУ, потім така ж буде для старшокласників.

Готуватимуть нових інструкторів за принципом «рівний – рівному», каже голова обласної організації Товариства Червоного Хреста Валерій Старченко: «Чим більше ми підготуємо інструкторів, тим більша буде можливість навчити всіх охочих».

Рідко який день у дитячій лікарні обходиться без випадків, пов’язаних із необережністю дітей. Найчастіше – ДТП, багато опіків, отруєнь. На переконання педіатра, кандидата медичних наук Ірини Лембрик, вчити дітей безпеці життєдіяльності треба з найменшого віку і не лише у школі, насамперед починаючи з родини.

Завдяки шведсько-українській співпраці, яку фінансує Шведське агентство з міжнародного розвитку, зібраний великий методичний матеріал. Сподіваються, що вдасться його видати – потреба в цьому є.

(Івано-Франківськ – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Галина Добош

    Радіо Свобода співпрацюю з 2007 року. Власкор по Івано-Франківській області. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG