Доступність посилання

ТОП новини

Німецьке слідство – новий чинник впливу на українську політичну кризу


Пасажири у залі очікування франкфуртського аеропорту

Київ – Фракція Партії регіонів у четвер розблокувала роботу Верховної Ради. Проте парламент не працював, а одразу пішов на консультації. Лідери фракцій обговорюють процедуру розгляду питання про відставку міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. З якими втратами може вийти із ситуації парламент, уряд та головний міліціонер країни – має стати відомо вже у найближчі дні.

Як зазначили речники фракції Партії регіонів, вони зняли блокаду парламенту, щоб припинити інсинуації щодо можливого розпуску Верховної Ради. Проте депутат-бютівець Сергій Міщенко каже, що за даної ситуації, коли невизначеною залишається дата президентських виборів, регіонали самі не зацікавлені у дострокових виборах парламенту.

Розгляд інциденту, що стався з міністром Юрієм Луценком в аеропорту Франкфурта, має відбутися вже найближчими днями. Результати розгляду ніхто прогнозувати не береться, бо ще не бачили наданих німецькою стороною матеріалів.

«У таких стикових, як кажуть, аеропортах, кожен сантиметр спостерігається відеокамерами – від терористів, – зазначає депутат від БЮТ Сергій Міщенко. – Тому досить оцього одного доказу, щоб усе стало на свої місця».

Без трьох міністрів уряд втримається

Тим часом, комітет Верховної Ради з питань державного будівництва та місцевого самоврядування рекомендував Верховній Раді звернутися до Кабінету Міністрів щодо тимчасового відсторонення Юрія Луценка від посади.

Можлива відставка міністра створює серйозні проблеми для уряду та коаліції в парламенті. Через брак голосів у коаліції парламент не може провести ротацій в уряді. Тому зараз замість міністрів фінансів та закордонних справ працюють виконувачі обов’язків. У разі відставки Луценка може з’явитися ще один в. о. міністра. Проте сам уряд втримається навіть за таких умов.

«Відповідно до закону про Кабмін, якщо в уряді є дві третини міністрів – значить, він дієздатний, – каже депутат-нашоукраїнець Анатолій Матвієнко. – Троє міністрів – це ще не третина».

Питання про те, чи втримається коаліція наразі залишається відкритим, хоча депутати з очолюваної Луценком «Народної самооборони» кажуть, ніби не збираються полишати коаліцію в разі відставки свого лідера з посади міністра. Проте політологи все одно прогнозують у такому разі великі ускладнення для Прем’єра Юлії Тимошенко. «Якщо звільнити Луценка – це, фактично, підписати розвал коаліції, – зазначає політолог Кость Бондаренко. – Якщо він лишиться на посаді, то це напевно призведе до погіршення відносин із Заходом».

Останнє слово за німцями?

Депутат-нашоукраїнець Анатолій Матвієнко впевнений, що вирішальне значення при ухваленні депутатами рішення з приводу відставки Луценка матиме інформація, надана німецькою стороною. Так вважає і депутат від фракції Партії регіонів Леонід Кожара. «Мені здається, що достатньо певних аудіовізуальних матеріалів, щоб скласти враження про дії міністра та їх адекватність», – каже він.

Хоча політики та політологи припускають, що наданих німецькою стороною матеріалів може забракнути для того, щоб ухвалити рішення. Тоді парламент може створити свою слідчу комісію. Проте в такому разі й Луценка, ймовірно, тимчасово усунуть від виконання обов’язків.

Зараз доля міністра внутрішніх справ, а відтак і коаліції в українському парламенті опинилася в руках німецького слідства. Вдасться Юрію Луценку втриматися на посаді чи ні однак для його подальшої політичної кар’єри франкфуртський інцидент у будь-якому разі матиме негативні наслідки.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

Дивитись коментарі (36)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG