Доступність посилання

ТОП новини

У Криму вшанували пам'ять жертв депортації кримськотатарського народу


Жалобний мітинг до 65-ї річниці депортації кримських татар, Сімферополь, 18 травня 2009 р.

Сімферополь – У понеділок в Сімферополі на відзначення 65-х роковин депортації кримськотатарського народу відбувся велелюдний Всекримський жалобний мітинг. За різними даними, у ньому взяли участь від 15 до 25 тисяч осіб. Подібні мітинги та інші жалобні заходи цього дня пройшли і в більшості населених пунктів усіх регіонів Криму.

Мітинг у Сімферополі пройшов спокійно і без ексцесів, хоча багато виступів були дуже емоційними. Вдень було дуже спекотно, тож частина учасників жалобної акції розсередилися на сусідніх вулицях, а тому важко сказати, скільки точно людей зібралося на мітинг, але, очевидно, більше, аніж торік.

У мітингу брали участь мешканці всіх регіонів Криму, а також гості з-за кордону – у вівторок в Бахчисараї відкривається перший всесвітній конгрес кримських татар. Були присутні також представники влади, зокрема, перші особи автономії. Втім, це не завадило тим, хто виступав, різко критикувати ту ж владу. Зокрема, лідер Меджлісу Мустафа Джемілєв зазначив, що за всі роки незалежності в Україні не ухвалено жодного закону, спрямованого на відновлення прав раніше депортованих кримських татар, а влада протидіє поверненню тих, хто залишається у місцях депортації, утискує права тих, хто повернувся.

Саме тому цього разу вимоги звучали ті ж, що і торік – ухвалення закону про реабілітацію кримських татар, створення системи освіти рідною мовою, відновлення історичної топоніміки і повернення на батьківщину решти раніше депортованих та їхніх нащадків. У резолюції також міститься заклик до ООН, Ради Європи та Європейського Союзу «вжити всі можливі заходи для відновлення прав кримськотатарського народу».

Повернути пам'ять заради очищення

Цього ж дня за кілька годин до початку Всекримського жалобного мітингу в Сімферополі відбулася ще одна важлива для кримських татар подія: Служба безпеки України передала лідерам Меджлісу кримськотатарського народу низку раніше засекречених документів колишніх радянських спецслужб ОГПУ-НКВД-КГБ.

Керівник СБУ В.Наливайченко передав лідерам Меджлісу М.Джемілєву і Р.Чубарову низку документів колишніх радянських спецслужб
Зокрема, голова СБУ Валентин Наливайченко передав Мустафі Джемілєву і Рефату Чубарову копії 63 кримінальних справи проти видатних представників кримськотатарської інтелігенції, розстріляних у 1930-х роках.

Валентин Наливайченко також повідомив, що за розпорядженням Президента України в Криму буде створений спеціальний слідчий підрозділ СБУ, який займатиметься розслідуванням «усіх злочинів, пов’язаних зі знищенням і репресіями проти кримськотатарського народу в роки депортації і всього, що передувало цьому злочину». За його словами, буде організована дослідча перевірка і збір свідчень жертв та постраждалих внаслідок депортації. На підставі цього та на основі розсекречених документів будуть порушені кримінальні справи, щоб «притягнути до правової відповідальності всіх тих, хто стояв за цим злочином і його здійснював», – зазначив Валентин Наливайченко.

Водночас він повідомив, що Служба безпеки України закликала Федеральну службу безпеки Росії розсекретити архівні матеріали про постраждалих внаслідок депортації 1944 року кримських татар. Втім, наразі ФСБ не готова передавати документи в тому вигляді, в якому просить Україна, – сказав Валентин Наливайченко. Натомість спецслужби Казахстану відгукнулися на прохання СБУ і вже передали частину копій облікових карток етнічних українців і кримських татар, насильно виселених до цієї колишньої радянської республіки.

У відповідь Рефат Чубаров заявив, що кримські татари не домагаються помсти, а лише хочуть оприлюднення правди, яка «допоможе очистити суспільство».

(Сімферополь – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG