Доступність посилання

ТОП новини

Безпека країни вище політики


Київ – Зміцнення оборони країни і вирішення проблем безпеки має бути поза політикою. Це не питання окремих партій, а усієї держави. На цьому наголосив директор Інституту проблем національної безпеки при РНБО України Володимир Горбулін, представляючи у середу в Києві свою книгу «Без права на покаяння». У ній викладений аналіз головних помилок і досягнень України за роки незалежності і причин нездатності владної верхівки адекватно відповідати на сучасні виклики.

До думок Володимира Горбуліна прислухалися усі президенти України, але не завжди і не всім його думки подобалися. Як результат – йому сім разів доводилося розпочинати все спочатку.

У різні часи Горбулін очолював Національну космічну агенцію України, Національний центр з питань євроінтеграції, двічі був Секретарем Ради національної безпеки й оборони і є одним із основних розробників національної безпекової концепції.

Наразі Україна потрапила, на думку Володимира Горбуліна, у критичну ситуацію, що створює потенційні загрози цілісності держави.

І щоб зробити новий крок вперед, необхідно ретельно переосмислити пережите. Саме таку спробу Горбулін робить у своїй книзі, «протягуючи усю новітню історію України через вушко голки сприйняття однієї людини».

Україна у найкритичнішій ситуації з часів незалежності

Зараз ситуація на міжнародній арені склалася таким чином, що Україна потрапила під усі форми тиску: економічну, політичну й інформаційну.

З іншого боку, українські політики у боротьбі за владу створили тенденцію до «регіонального відчуження». Ці виклики вимагають надзвичайно виваженої політики.

«Ця політика повинна будуватися виключно на національних інтересах. А для цього потрібний консенсус усіх органів державної влади. Єдиною платформою, на якій це може вирішуватися, має бути Рада національної безпеки й оборони. Бо основна функція цього органу – аналітики й пропозиції, а не рекомендації, кого брати на роботу, а кого ні», – наголошує Володимир Горбулін.

Він вважає, що Україна, завдяки Віктору Ющенку отримала «щеплення свободи й демократії, але виявилася не готовою до нього, ні на рівні влади, ні на рівні суспільства».

До «теперішньої руїни» доклали руки усі українські політики

До «теперішньої руїни», каже Володимир Горбулін, доклали руки усі українські політики. Він не знімає з себе відповідальності, але наголошує, що й Леонід Кучма не має зараз «права на моралізаторство».

«Початок координат цієї розрухи поклав касетний скандал у 2000 році, але корозія почала роз’їдати владу ще раніше. Я впевнений в одному, що якби не Віктор Янукович у 2004 йшов у Президенти, а хтось інший – Майдан однак би був. Нехай не на площі Незалежності, а на Європейській площі, і не у півмільйона людей, а у сто тисяч, але був би. Бо політика Кучми у попередні роки призвела до цього. Але це не змінює мого ставлення до нього. Леонід Кучма дуже багато зробив для України, але так само багато зробив для того, щоб Україна зараз опинилася у такій важкій ситуації. Тому Кучмі не слід моралізувати, а треба, опираючись на свій досвід, шукати шляхи виходу», – зазначив Горбулін.

Про прапор країни треба думати і дивитися на себе у дзеркало

На думку Горбуліна, слід вивести систему оборони й безпеки з-під політичного впливу, і підпорядкувати її виключно загальнодержавним та загальнонаціональним інтересам.

Про ці ж інтереси, сказав Володимир Горбулін, українські політики мають думати («про прапор країни треба думати»), коли потрапляють у ситуації, подібні інциденту з Юрієм Луценком у Німеччині, чи при призначенні людини на керівництво президентською канцелярією.

Головне завдання людини, яка очолює Секретаріат Президента, - забезпечити вільний доступ Голови держави до різних джерел інформації, надавати об’єктивну й виважену аналітику, а не перетворюватися на «персоніфікований і єдиний канал» інформування Президента, сказав Горбулін.

На його думку, «це спочатку відбулося за Дмитра Табачника, потім розквітло за Віктора Медведчука, потім все пропало за Олександра Зінченка і Олега Рибачука, і знову розквітло за Віктора Балоги».

Коментуючи лист Балоги після підписання Президентом його заяви на звільнення, Горбулін сказав: «Це не гідно державного чиновника. Це внутрішня слабкість і, на жаль, відсутність політичної культури, але це мене не дивує. Тому потрібно вміти дивитися на себе в дзеркало. Це буває дуже складно, але необхідно, для будь-якого державного чиновника».

Книга «Без права на покаяння» вийшла у видавництві «Фоліо». Останні її слова: діяти зараз і сьогодні. А в епіграфі написано: «Я не знімаю з себе відповідальності ні за минуле, ні за теперішнє, ні за майбутнє. Оскільки той, хто керує теперішнім, керує минулим, а той хто керує минулим, управляє майбутнім».

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Ірина Штогрін

    Редактор інформаційних програм Радіо Свобода з жовтня 2007 року. Редактор спецпроектів «Із архівів КДБ», «Сандармох», «Донецький аеропорт», «Українська Гельсінська група», «Голодомор», «Ті, хто знає» та інших. Ведуча та редактор телевізійного проекту «Ми разом». Автор ідеї та укладач документальної книги «АД 242». Автор ідеї, режисер та продюсер документального фільму «СІЧ». Працювала коментатором редакції культура Всесвітньої служби Радіо Україна Національної телерадіокомпанії, головним редактором служби новин радіостанції «Наше радіо», редактором проекту Міжнародної організації з міграції щодо протидії торгівлі людьми. Закінчила філософський факультет Ростовського університету. Пройшла бімедіальний курс з теле- та радіожурналістики Інтерньюз-Україна та кілька навчальних курсів «IREX ПроМедіа». 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG