Доступність посилання

ТОП новини

Київ на межі глобальної техногенно-екологічної катастрофи? Хто винен і що робити?


Анатолій Яцик, Кирило Куликов

Гості Свободи: Кирило Куликов, народний депутат НУ-НС, голова тимчасової слідчої комісії ВР з проблем Києва та Анатолій Яцик, гідротехнік, еколог, академік, Директор Українського науково-дослідного інституту водогосподарсько-екологічних проблем, член-кор. Української академії аграрних наук

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)

Ірина Штогрін: Панове, ця проблема, техногенно-екологічна небезпека, є, про неї багато говорили.

Пане Куликов, чому, власне, на цій проблемі Тимчасова слідча комісія ВР зробила наголос?


Кирило Куликов: Комісія зробила наголос саме на цій проблемі, тому що це ВР. ВР є органом, який обирають громадяни України всі, і тому є виборці в Херсоні чи в Черкасах, чи в інших містах, які повинні слухати і може їх не турбувати та ситуація, яка відбувається у Києві, може вони вважають, що Київ їм не цікавий, ці кияни «зажралися», тому все, що буде в Києві їх не цікавить.

Тому ми звернули увагу всіх громадян України на те, що те, що може відбутися в Києві, обов’язково дійде до них і це в буквальному розумінні цього слова.

Тому я звертався до всіх і кажу, що ця ситуація, яка може відбутися в Києві, торкнеться кожного. Те, що там Чорнобиль був в 130 км від Києва, а хвиля дійшла до Швеції, то це було так. Тому це торкнулося кожного.

Я хочу сказати, що немає людей, які можуть почувати себе зовсім у безпеці з тим, що в Києві коїться.

- Справа в тому, що цифри, які ви тут називаєте, оскільки Радіо Свобода отримало текст вашого звіту, вони вражають.

Ви кажете, що якщо станеться прорив київського колектора, то може постраждати 35 мільйонів людей, які знаходяться в цій загальній системі подніпровського водозабору.


Кирило Куликов:
Що живуть нижче по Дніпру.

- Так.

Кирило Куликов: Те, що ми зараз п’ємо, то це трагедія. Тобто, Ви пам’ятаєте, коли наш співучий мер балотувався на цю посаду, він казав, що українці будуть пити воду кращу, ніж у всій Європі.
Кирило Куликов: Тому я зустрічався одним із заступників мера і кажу: «Подивися, що ми п’ємо!» А він каже: «Ти що, п’єш воду з крана? Я, наприклад, воду купую».

Два тижні тому я зустрічався одним із заступників мера і кажу: «Подивися, що ми п’ємо!» А він каже: «Ти що, п’єш воду з крана? Я, наприклад, воду купую». Я теж воду купую. Але багато людей, які собі це дозволити не можуть. І що вони п’ють у низині Дніпра, то я теж зрозуміти не можу.

Те, що є висновки комісії, то це не мої особисто висновки, тому що комісія напрацювала дуже багато матеріалів. Ми мали 30 засідань. Ми запросили приблизно 300 експертів з різних тем. Ми направили приблизно 500 запитів. Ми зробили хімічний аналіз, наприклад, Либіді, що там є в цій річні. Тобто, ми робили все.

У нас є гість – поважний академік. Він може підтвердити, що на кожному засіданні я його особисто запрошував, і ми його заслуговували, заслуховували чиновників КМДА…

- Ми зараз надамо слово академіку Яцику. Я лише хочу уточнити, чому, на Вашу думку, сьогодні звіт так й не зміг прозвучати?


Кирило Куликов: Тому що не було консолідованої позиції фракції. Я як голова ТСК робив все, щоб це було наше загальне рішення, тому Київ – це не політична проблема, Київ – це техногенна проблема, Київ – це проблема корупції, криміналу і системного порушення законодавства, і не може бути партійних кольорів в цьому питанні. В цьому питання може бути лише одна позиція – ми повинні Київ рятувати сьогодні.
Кирило Куликов: Київ – це не політична проблема, Київ – це техногенна проблема, Київ – це проблема корупції, криміналу і системного порушення законодавства. Якщо б я був, наприклад, біблійським Мойсеєм, то я сьогодні краще сказав би: «Люди збирайтеся і давайте переїжджати з цього міста, тому що тут жити більше неможливо!»

Якщо б я був, наприклад, біблійським Мойсеєм, то я сьогодні краще сказав би: «Люди збирайтеся і давайте переїжджати з цього міста, тому що тут жити більше неможливо!»

- Пане Яцик, чи справді ця проблема, про яку говорить народний депутат Кирило Куликов і, власне, звіт ТСК, є такою глобальною?

Анатолій Яцик: Коли я був залучений до роботи комісії як експерт, я сів і підрахував, скільки цих проблем є в Києві, то я нарахував більше двох десятків…

- І кожна з них заслуговує окремого ефіру. Це як мінімум.


Анатолій Яцик: Це точно, бо якщо ці проблеми мають довгу бороду, вони не сиділи і не чекали, поки ТСК ВР буде працювати, ми в листах і попередній міській владі готували листи по кожній цій проблемі.

А в свій час, будучи ще заступником міністра, головним державним інспектором України, крім всього іншого я був куратором Києва і Київської області. Так що ці проблеми, які є, на яких наголосив тут Кирило Борисович, вони мають довгу бороду, але зараз вони загострилися до крайньої межі.

- Сформулюйте, будь ласка, сутність цієї проблем, проблеми водоочищення, водопостачання і з цим пов’язану всю систему...

Анатолій Яцик: Я також наголошую: їх 20. Водогосподарського спрямування не одна, а їх 20!

Ті проблеми, які є небезпекою для киян, і ті проблеми, які є небезпекою для 30 мільйонів, які живуть по Дніпру і навіть в Росії, поскільки дніпровська вода подається і в Росію... Ростов п’є воду дніпровську, до речі. Річка Сіверський Донець і так дальше йдуть.
Анатолій Яцик: Дніпровська вода подається і в Росію... Ростов п’є воду дніпровську, до речі.

Я сказав би, що неготовність Києва до пропуску 1% паводку… Якщо взяти зверху. Зверху Чорнобиль – 130 км, а якщо по прямій, то там і 90 км виходить.

Сьогодні в нас в державі склалася така ситуація, що Чорнобиля в нас не було, проблем немає. А там є господарські і меліоративні системи, які сьогодні на аматорському рівні експлуатуються...

- Якщо цей 1% паводок, то що? Що відбудеться?
Анатолій Яцик: Коли співпадуть високі гідрографи Прип’яті, Дніпра і Десни, то я вам скажу, що зараз в районі Києва йде 700 кубічних метрів в секунду, а в 1931 році йшло 23 тисячі метрів кубічних в секунду.

Анатолій Яцик: Це паводок, який відбувається раз в сто років. А коли співпадуть високі гідрографи Прип’яті, Дніпра і Десни, то я вам скажу, що зараз в районі Києва йде 700 кубічних метрів в секунду, а в 1931 році йшло 23 тисячі метрів кубічних в секунду. Це рівно в 33 рази більше. Але була заплава. Тоді ще була Чернігівська губернія, і вона розтікалася аж до Борисполя.

- А тепер все забудовано. І що відбудеться?

Анатолій Яцик: А що відбудеться? Все буде затоплено, підтоплено. Те, що до Соцмістечка буде затоплено, то це однозначно, тому що треба заходи.

Ми не просто ставимо питання… Так як ставила комісія, вони і переді мною ставили питання. Значить,є проблема. Які шляхи вирішення? Я так і писав, які шляхи вирішення. Але, на жаль, дають відписки. От я з КМДА отримав. Пишеш міському голові, а отримуєш від якогось начальника управління про те, що це немає проблеми, що це згущаються фарби.

40 років не було (в 1970 році був останній паводок) паводку в Києві. Але ж він колись буде.
Анатолій Яцик: 40 років не було (в 1970 році був останній паводок) паводку в Києві. Але ж він колись буде.

- Оскільки Ви згадали третю основну сторону цієї розмови КМДА, то ми якраз перед програмою зв’язалися з першим заступником Київського міського голови та КМДА Анатолієм Голубченком. І ось, що він сказав у відповідь на цю проблему, як він її власне прокоментував:

Анатолі Голубченко: Потрібно комісії спочатку проаналізувати по Україні і зрозуміти, яка проблема існує в Україні, потім глянути, де краще, де гірше, а потім тільки порівняльно говорити.

А якщо буде порівнювати з ФРН або з Австрією, то дійсно погано.

І по водовідведенню, і по водопостачанню найкраща ситуація в Україні. Але погано. Ну, погана безумовно. Але найкраща. В Києві найкраща ситуація.

- Але погано безумовно. Найкраща, але погана.
Анатолій Яцик: 66% водних ресурсів Дніпра формується на території Росії і Білорусі. Бо в Україні Дніпра немає. Є каскад дніпровських водосховищ.

Анатолій Яцик: Я Вам скажу ситуацію так. 66% водних ресурсів Дніпра формується на території Росії і Білорусі. Так що який там сформується паводок… Бо в Україні Дніпра немає. Є каскад дніпровських водосховищ. А є тільки Дніпро в Білорусі і в Росії.

Наступне питання, що стосується, що вище Києва. Що висить над Києвом, образно кажучи? Це нижче Канівське водосховище, яке хочуть для кільцевої дороги будувати. У Київському водосховище знаходиться 90 мільйонів метрів кубічних радіоактивного мулу. Щоб ви так уявили образно об’ємно – це 330 тисяч залізничних вагонів. І це все в Київському водосховищі. Якщо почнуть бити палі, робити «бики» так звані, опори…
У Київському водосховище знаходиться 90 мільйонів метрів кубічних радіоактивного мулу. Це 330 тисяч залізничних вагонів. Це буде Чорнобиль кратно. Кратно!


- Вони його зрушать, воно потече вниз по Дніпру і занесе радіонукліди на весь Південь.

Анатолій Яцик: Це буде Чорнобиль кратно. Кратно! Може в десятки разів, бо будуть закриті всі. Нижче Канева підземних вод немає, йде Український кристалічний щит. І тоді з усіма цими проблемами, оскільки Київське водосховище прийняло на свої груди чорнобильський удар, і там лежить оця вся кількість… Кажуть: не чіпай лихо, поки все тихо!...

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)
  • Зображення 16x9

    Ірина Штогрін

    Редактор інформаційних програм Радіо Свобода з жовтня 2007 року. Редактор спецпроектів «Із архівів КДБ», «Сандармох», «Донецький аеропорт», «Українська Гельсінська група», «Голодомор», «Ті, хто знає» та інших. Ведуча та редактор телевізійного проекту «Ми разом». Автор ідеї та укладач документальної книги «АД 242». Автор ідеї, режисер та продюсер документального фільму «СІЧ». Працювала коментатором редакції культура Всесвітньої служби Радіо Україна Національної телерадіокомпанії, головним редактором служби новин радіостанції «Наше радіо», редактором проекту Міжнародної організації з міграції щодо протидії торгівлі людьми. Закінчила філософський факультет Ростовського університету. Пройшла бімедіальний курс з теле- та радіожурналістики Інтерньюз-Україна та кілька навчальних курсів «IREX ПроМедіа». 

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG