Доступність посилання

Росія падає в газову яму і тягне Україну (європейська преса)


Прага – Чимало впливових європейських видань прогнозують, що у найближчі 6-9 місяців Росію чекає так звана «газова яма», коли ціни на експортований Росією газ різко упадуть, і тому споживачі цього газу не поспішають із його закупками. Оглядачі зауважують, що Росія дуже нервує з цього приводу, бо у довгостроковій перспективі Європа значно скорочує споживання газу. Тому, мабуть, у Кремлі всю вину за майбутні газові і не тільки біди валять на Україну й намагаються не лише втягнути й Київ у цю газову яму, але й підпорядкувати собі всі важелі впливу на політику України.

Впливове європейське видання «Волл Стріт Джорнел» прогнозує, що наближається «ослаблення хваленого статусу Росії як енергетичної наддержави». Це, як вважають експерти, стало очевиднішим уже на саміті Росія-ЄС в Хабаровську, де Росія відмовилася від гарантій безперебійного постачання блакитного палива до Європи і знову все «валила» на Україну, яка, мовляв, не готова, як головний транзитер, платити за ці поставки. Але, як вважає «Волл Стріт Джорнел», за всіма цими «бравими» заявами Росії криється страх Кремля перед «газовою ямою». По-перше, у найближчі 6-9 місяців різко упадуть ціни на блакитне паливо, як наслідок падіння цін на нафту, по-друге, Європа скорочує постачання газу і «час високих темпів зростання споживання газу європейцями минув». Уже у цьому році попит на газ у Європі зменшиться на 10 відсотків і доходи російського «Газпрому» впадуть ще на 30-40 відсотків. Сьогоднішня ринкова капіталізація «Газпрому» складає всього 85 мільярдів доларів, а донедавна планувалося, що до 2015 року цей російський монополіст стане найдорожчою у світі компанією з об’ємом капіталізації в 1 трильйон доларів. Та реальність виявилася іншою і це, зрозуміло, дуже нервує російське керівництво, яке, як пише впливова «Волл Стріт Джорнел», «діє не кращим чином», намагаючись врятувати свою репутацію надійного постачальника газу, звинувачуючи у всьому Україну. Це навряд чи заспокоїть її європейських партнерів, зауважує видання.

Впливова лондонська «Файненшел Таймз» наголошує при цьому, що намагання Росії всі проблеми з постачанням газу звалювати на Україну лише впевненіше прискорюють рух Європи до альтернативних джерел постачання блакитного палива і практичної підготовки такого газового проекту, як «Набукко».

Московська газета «Комерсант» наголошує, що Кремль нервують практичні кроки Києва, особливо команди Ющенка щодо реалізації газової декларації з ЄС, і плани України приєднатися до реалізації того ж «Набукко», а також повернення нафтогону Одеса–Броди в аверсний режим.

А інше російське видання – «Нєзавісімая Ґазєта» – наводить думки експертів про те, що у Києві є різниця у підходах щодо газової стратегії: Тимошенко підлаштовується під російську стратегічну позицію, «регулярно гасить пожежу у цій галузі», а Президент Ющенко «грає на перспективу і не прагне задобрити Росію, а намагається домовитися про прагматичні умови співпраці та взаємовигідних проектів». Ця газета також інформує, що у червні можливий візит Віктора Ющенка до Москви і його зустріч з президентом Дмитром Медведєвим, яка, на думку експертів, навряд чи щось змінить у стратегічних підходах Кремля до України. «Нєзавісімая Ґазєта» далі цитує аналітиків, які вважають, що Москва всіляко «прагне виставити Україну політичним та економічним банкрутом перед Євросоюзом» і намагається отримати від ЄС неформальну згоду на те, щоб Україна «була включена в зону глобальної відповідальності Росії». Тут, на думку газети, можуть програти лише Тимошенко і Ющенко з українцями, а не Євросоюз. Вже згадане видання, «Комерсант», прогнозує словами експертів, що «тепер газова війна між Україною і Росією може спалахувати щомісяця, коли за контрактом Київ мусить платити за газ». Наступну експерти прогнозують до 7 червня, чергової дати сплати «Нафтогазу» за блакитне паливо від «Газпрому», і сюди приплюсовують напругу з приводу закачування російського газу в українські сховища, на що Україна не має «живих чотирьох мільярдів». Та й Росія не задоволена позицією з цього приводу з боку Президента Ющенка, як про це пишуть усі європейські видання. Тому й не дивно, як зауважують оглядачі, що Путін відмовив цього разу Тимошенко в російському кредиті на той же російський газ.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Проєкт Крим.Реалії

XS
SM
MD
LG