Доступність посилання

ТОП новини

Погана війна краще, ніж вигідний мир


Київ – Донедавна хтось міг вважати, що заяви російських керівників щодо нездатності України розплачуватися за російський газ – тільки епізоди, пов’язані з тією чи іншою зустріччю на вищому рівні. Проте візит до Москви голови правління «Нафтобазу» Олега Дубини – точніше, реакція на цю подорож, дозволила зробити глибший висновок. Мова йде про стратегію, спрямовану на підготування до нового газового конфлікту.

Після побачення із Дубиною керівник прес-служби «Газпрому» Сергій Купріянов звернувся до європейських країн, вимагаючи від них зайняти відповідальну позицію і не усуватися від подолання можливих труднощів, як це було під час транзитної кризи 2009 року.

Можна вважати, що це схоже на слова Дмитра Медведєва, Володимира Путіна, Олексія Міллера. Медведєв навіть різкіше висловлювався під час недавнього саміту Росія-ЄС у Хабаровську, коли відмовився дати європейцям гарантії того, що газова криза не повториться цієї зими. Проте у словах Купріянова продемонстрована мета усіх попередніх заяв. «Газпром» не просто бажає підготувати європейців до повторення газової кризи. «Газпром» намагається довести Європі, що їй слід було тиснути на Україну, і тоді не було б «холодної зими». Адже саме на це була розрахована попередня спецоперація із застосуванням енергетичної зброї. І якщо не вдалося переконати Захід в українській недобросовісності минулої зими, може, вдасться зараз?

Логіки в цих діях небагато. Споживання газу зменшується, ціна на нього також не може бути порівняна із цінами 2008 року. З точки зору економіки Росії як країни, що постачає газ і Україні, як головному транзитеру пального, треба було б сьогодні об’єднувати зусилля, а не займатися компрометацією партнера. Проте в Москві так захопилися можливістю довести, що всіма своїми проблемами Європа зобов’язана Києву, що не помічають цієї очевидної необхідності.

Це той випадок, коли погана війна здається кращою, ніж вигідний мир.

(Київ – Прага)

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода.
  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

XS
SM
MD
LG