Доступність посилання

ТОП новини
10 Грудень 2018, Київ 17:46

Банкрутство General Motors


Нью-Йорк – У Сполучених Штатах сьогодні має оголосити банкрутство компанія General Motors, до недавнього часу найбільший у світі автобудівний концерн. Однак це не означає кінець промислового велетня.

Є два види банкрутств. Перше – ліквідаційне, розділ 7, коли компанія виходить з бізнесу. General Motors оголошує банкрутство не ліквідаційне, а перехідне, розділ 11. За такого банкрутства суд захищає компанію від вимог кредиторів, але наказує їй перебудуватися, щоб повернутися до життєздатності.

Білий дім, який позичив концернові 20 мільярдів доларів, не може дозволити, щоб General Motors, як кажуть американці , «спливла догори черевом». Це ж не лише десятки тисяч робочих місць, а й либонь сотні тисяч місць, пов’язаних з постачанням. Адже автомобіль – це сталь, алюміній, скло, гума, текстильні вироби, комп’ютери, електроніка, пластмаси, виробництво запчастин тощо. Недарма ж казали, що варто General Motors чхнути, як в усієї Америки нежить.

Адміністрація президента Барака Обами сподівалася, що компанія самотужки здійснить структурну перебудову, не доводячи справи до банкрутства й судового розпорядження. Це означало необхідність зменшити обсяги виробництва, закрити заводи, чия продукція не користується попитом, домовитися з профспілками про значне зменшення видатків на зарплату й додаткові пільги. До того ж, треба було домовитись з кредиторами. Тим кредиторам – великим банкам та приватним інвесторам – компанія General Motors заборгувала 27 мільярдів доларів.

Профспілка погодилась і на скорочення штатів і на зменшення заробітків. Що ж до кредиторів, то вони ладні були списати борги, але вимагали понад половину цінних паперів General Motors. Уряд пропонував 10 відсотків. Кредитори погодились, хоча сьогодні, щоправда, з вогнем треба шукати охочих до цінних паперів General Motors.

2007-го року одна акція коштувала 40 доларів, а після торгів наприкінці минулого тижня – 71 цент. Але так чи інакше, Вашингтон змушений буде надалі рятувати General Motors, позичить компанії ще 50 мільярдів доларів і таким чином контролюватиме понад 70 відсотків General Motors.

Наслідки падіння General Motors в Німеччині

Ситуація, в якій опинилася компанія General Motors, безпосередньо вплинула на дальшу долю німецької компанії «Опель». General Motors – компанія багатонаціональна, її заводи є у багатьох країнах світу. Нині концерн змушений продавати свої підприємства у Європі, а «Опель» – найбільше з них. Його заводи у чотирьох німецьких містах, а там 25 тисяч робочих місць, не рахуючи заводів-постачальників. У «Опеля» нині справи кепські, попит на його авта низький.

Як зауважив відомий детройтський аналітик автомобільної індустрії Джон Касета, «німецький уряд, подібно до американського уряду, опинився у важкому становищі. Вони опинилися у світі, де покупців бракує, пропозиції низькі. Одначе, (німецький) уряд з економічних, політичних і соціальних причин змушений зберегти компанію, так само, як (змушений робити) уряд Сполучених Штатів. Отож, це світ з перевернутою реальністю, де бізнес націоналізується».

Врешті-решт, Берлін погодився на продаж «Опеля». За повідомленням газети «Нью-Йорк Таймс», на європейські операції General Motors знайшлися покупці – це канадська компанія «Магна», виробник автомобільних запчастин, і «Сбербанк», контрольований російським урядом. За інформацією «Нью-Йорк Таймс», General Motors залишить собі 35 відсотків, стільки ж отримає «Сбербанк», «Магна» матиме 20 відсотків. Решту 10 контролюватиме профспілка «Опеля».

(Нью-Йорк – Київ – Прага)

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG