Доступність посилання

ТОП новини
11 Грудень 2018, Київ 21:47

У владній Партії комуністів Молдови назрів розкол перед виборами президента


Парламент Молдови

Прага – Сьогодні парламент Молдови має здійснити другу й останню передбачену за Конституцією спробу обрати президента країни. Тим часом у владній Партії комуністів, як виглядає, назріває розкол. Колишній спікер парламенту, а тепер кандидат комуністів на прем’єр-міністра Маріан Лупу вчора заявив Радіо Свобода, що більше не вважає себе членом компартії. Тепер зрив виборів президента, а відтак дострокові парламентські вибори в Молдові виглядають значно реальніше.

Маріан Лупу вважає, що Партія комуністів Республіки Молдови принципово антидемократична, і реформувати її зсередини неможливо.

«Коли усвідомлюєш, що ці рішення суперечать твоїм аргументам і позиціям, що ці рішення ухвалюються без вислуховування аргументів проти, а ти несеш відповідальність за ці рішення, які не представляють твою позицію, то виникає велика дилема. І ця дилема вимагає логічного вирішення», – сказав депутат.

Відтак, сказав Маріан Лупу, він виходить із Партії комуністів і, навіть якщо хтось із опозиційних депутатів зламається й прийде до парламенту на вибори президента, він сам за кандидатку від комуністів не голосуватиме.

У нинішньому новообраному в квітні складі парламенту, який за Конституцією має лише дві спроби для обрання президента, а далі має бути розпущений, комуністи мали 60 голосів зі 101. Для обрання «свого» президента їм бракувало одного голосу.

І 20 травня перша спроба виборів уже зірвалася. Опозиційні кандидати, всі 41, взагалі не з’явилися на ті вибори, щоб хтось, бува, таки не віддав хоч той один голос за комуністку Зінаїду Гречану, яка досі була прем’єром.

План комуністів провалюється

Так само вони обіцяли зробити й сьогодні, але були побоювання, що владна партія таки звабить хоч когось із опозиціонерів. Та тепер комуністам бракуватиме вже двох голосів.

Якщо другу й останню спробу й перенесуть із сьогодні на пізніше, то ненадовго: Конституція відводить на обрання президента (або призначення нових виборів) часу до 8 червня.

Лідер комуністів і дотеперішній президент Володимир Воронін, який відбув на посаді обидва дозволені терміни, придумав було чудовий план, як зберегти владу й надалі: він сам стає спікером парламенту (для цього комуністам вистачило простої більшості), колишнього спікера Маріана Лупу роблять прем’єром, а колишнього прем’єр-міністра Зінаїду Гречану – президентом.

Тепер, після відходу Лупу, друга й третя частини плану стають нереальними. Та й уже здійснена перша – спікерство Вороніна – втратить сенс, бо будуть необхідні нові парламентські вибори.

Вихід Маріана Лупу може свідчити про розкол за віком серед комуністів. Йому лише 42 роки, і його вважають прозахідним прихильником реформ, якого Партія комуністів сподівалась зробити своїм обличчям на міжнародній арені.

Опозиція хоче дотримання закону і шляху до Європи

Лідери ж опозиції, які звинувачують комуністів у нечесно проведених у квітні парламентських виборах, пояснюють одностайність їхнього спротиву планові Вороніна словами, що вони хочуть порятувати країну і встановити верховенство права.

Керівник однієї з опозиційних партій, Ліберально-демократичної партії Молдови, Влад Філат каже Радіо Свобода, що нинішнє протистояння з комуністами може стати поворотним пунктом для країни.

«Президента Республіки Молдови не оберуть, і це призведе до дострокових виборів, на яких оберуть легітимний і демократичний парламент, який зможе обрати президента для громадян Республіки Молдови і встановити уряд, що діятиме з повагою до законів і прав і свобод людини і запропонує прозорий європейський шлях на тепер і на майбутнє. Я пишаюся, що я серед тих, хто влаштовує цю процедуру дострокових виборів, бо я хочу бачити в Республіці Молдові верховенство закону, а не верховенство «доброї волі» Вороніна», – каже опозиціонер.

(Прага – Київ)

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG