Доступність посилання

ТОП новини
26 Вересень 2018, Київ 09:36

Знову лунає гасло «Німеччина для німців!»


Німеччина - Першотравневий марш послідовників нео-нацистської партії NPD в Берліні

Прага – І через 20 років після возз’єднання Німеччини та значних урядових зусиль, спрямованих на подолання ксенофобії, в країні над Рейном лунають націоналістичні заклики. Експерти говорять, що урядових зусиль було замало, і що занадто пасивним було громадянське суспільство. Тепер, щоб загнати націоналістичного джина назад до пляшки, будуть потрібні ще більші зусилля для зміни уявлень цілого суспільства, а не окремих його частин, побоюються експерти.

На вулицях східнонімецьких міст знову йдуть маршем молодики з поголеними головами і вигукують старі впереміж із новими гаслами на кшталт: «Німеччина для німців!», «Марширує національний спротив!», «США – штаб-квартира глобального геноциду!», «За вільну, соціальну та національну!»

Ідеологія неонацизму на підйомі. У травні німецькі спецслужби, завданням яких є захист конституційного устрою і демократії від внутрішніх загроз, зокрема, неонацизму, підготували звіт, в якому наводять такі цифри: 30 тисяч німців сповідують праворадикальні погляди, а близько 5 тисяч осіб можна зарахувати до войовничих неонацистів. За минулий рік кількість злочинів на ґрунті ксенофобії зросла на 7%, а із 20 тисяч злочинів праворадикалів близько тисячі були насильницькими, включно з двома вбивствами.

Антирасистський активіст Тімо Райнфранк обурений тим, що, на його думку, влада спокійно веде статистику, але мало що робить для запобігання таких злочинів.

«Що нас обурює, так це атмосфера «нормальності», в якій ці злочини фіксуються і жодної адекватної реакції. Вбивства, які фігурують у цьогорічному звіті, вперше з 2004 року, свідчать про те, яким драматичним є підйом правоекстремістського насильства».

Починають нападати на кожного, хто стоїть на їхньому шляху

Дискусії навколо неонацизму не нові для Німеччини. Після приєднання східних земель уряд проводив багато програм із викорінення ксенофобії, особливо щодо турків. Але цих зусиль виявилося замало. Нині, коли соціальна ситуація в країні погіршилася через економічну кризу, деякі експерти побоюються, що проблема зайшла занадто глибоко, бо з’являються все нові і нові організації, яким вдається обходити закон. Вони орієнтуються на молодіжну субкультуру, і не намагаються отримати виборні посади. Певного успіху вони досягли в економічно слабших регіонах країни.

Тімо Райнфранк наголошує: «Особливо це стосується Східної Німеччини, а також і сільських районів Західної Німеччини. Є райони, в які людина «неарійської» зовнішності просто не мала б потрапляти. Це, до речі, стосується і панків, лівих, іммігрантів, гомосексуалістів та лесбіянок. Праворадикальні екстремісти починають нападати і на активістів звичайних демократичних партій, просто на кожного, хто стоїть на їхньому шляху чи виглядає інакше».

Олівер Деккер, франкфуртський психолог, який спеціалізується на проблемах правого екстремізму, говорить, що частково демократичні політики самі винні у цій ситуації, бо часто потурали радикалам і навіть йшли на співпрацю з ними. А це, на думку Тімо Райнфранка, вже загрожує німецькому суспільству тривалими проблемами.

«Праві погляди просякли у суспільство. Неонацистські організації дуже конкретно працюють у низових організаціях. Вони використовують структурні проблеми східних регіонів та бідніших західних земель і пропонують можливості для дозвілля школярів, молоді. І люди починають думати, «ага, ці хлопці дійсно про нас дбають». Це класична проблема демократів у минулому», – каже Тімо Райнфранк.

І ця проблема, на думку багатьох експертів, загрожує німецькій демократії і в майбутньому.

(Прага – Київ)
  • 16x9 Image

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG