Доступність посилання

ТОП новини
19 Жовтень 2018, Київ 04:11

Латвія: прапорцеве ідеологічне протистояння


Рига – Із наближенням муніципальних виборів і виборів до Європарламенту, котрі одночасно відбудуться в Латвії 6 червня, активізувалося міжетнічне протистояння між захисниками національних інтересів та провідниками ідеї захисту прав російськомовного населення. Між тим, економічна криза в Латвії та неспроможність владних структур виправити складну ситуацію, сприяє тому, що все більше латвійських виборців готові голосувати за російські партії. Зокрема за «Центр злагоди», яка, згідно з рейтингами, має усі шанси на перемогу у муніципальних виборах у Ризі. Представники цієї партії відкрито заявляють, що у Ризькій думі поряд з латиською мовою має лунати і російська. Натомість лідер об’єднання «За права людини в єдиній Латвії», нинішній євродепутат Тетяна Жданок проводить виборчу кампанію, вміщуючи свої фото в інтернеті з президентом Росії Дмитром Медведєвим та міністром закордонних справ Сергієм Лавровим. Слоган об’єднання – «Руські йдуть», а передвиборче гасло – «Наші люди у Брюсселі».

Останнім часом знайомі, які приїздять до Латвії, здивовано запитають мене, чому в салоні багатьох латвійських автомобілів на передньому склі вивішені прапорці Росії чи СРСР. Дивує також те, що найчастіше за кермом сидять молоді люди, які й не жили в колишньому Радянському Союзі.

Починалася ця, так звана, «акція прапорців» досить невинно – латвійські уболівальники російських команд після їхніх перемог на міжнародних змаганнях таким чином виказували свою радість. Потім, готуючись до відзначення у Ризі 65-ї річниці перемоги у «Великій вітчизняній війні», члени російськомовної партії «Центр злагоди» закликали усіх бажаючих вивішувати на власних автомобілях георгіївські стрічки та червоні прапорці.

На противагу латиська партія «Усе Латвії» розпочала іншу акцію «Я за латиську Ригу», учасникам якої пропонували прикріпити на автомобіль латвійський прапорець, або стрічку кольору національного прапора. Ось і їздять латвійськими дорогами машини з російськими або латвійськими прапорцями, виказуючи цим ідеологічну спрямованість їхніх власників.

Символ утопічної держави

Експерти вважають, що розпалювання міжетнічного протистояння займає важливе місце в передвиборчій кампанії партій правого і лівого крила. Водночас, на їхню думку, червоні прапорці на автомобілях, для їхніх власників не є прапорцями реальної Росії. Це – символ якоїсь надуманої держави, в якій ці особи хотіли б бути своїми, натомість більшість із них не хоче жити у сучасній Росії з її політичним устроєм.

Демонструють палку прихильність утопічній державі, в основному, російськомовні негромадяни Латвії. На думку головного редактора порталу politika.lv Дмитра Петренка, Латвія, якоюсь мірою, в цьому сама винна, не надавши після набуття незалежності усім мешканцям громадянство держави.

«Чому вони аплодували і вітали на святкуванні 9 травня євродепутата від російської партії Тетяну Жданок? Думаю, що це якоюсь мірою протистояння державі, від якої вони чують, що «Ти – росіянин», або ще гірше, буває, що називають окупантом чи сином окупанта. А на таких заходах, як був у Ризі 9 травня, їм говорять, що «Ти – переможець», «Ти росіянин і це дуже добре». Зрозуміло, що це вітається і цьому аплодують», – зазначає Дмитро Петренко

У Латвії зараз проживає понад 350 тисяч негромадян цієї країни. Значна кількість російськомовного населення вже пройшла процес натуралізації. Для набуття громадянства необхідно п’ять років прожити в Латвії, скласти іспит на знання державної мови, Конституції та історії країни.

Однак існує категорія осіб, яка вважає, що латвійське громадянство їм повинні надати без іспитів. Є й такі, котрі вважають за краще отримати російське громадянство і жити у Латвії, що дає право подорожувати до країн ЄС та до Росії без візи. Тримаючись за свою «руськість», вони намагаються створити російськомовний заповідник усередині Латвії.

Прихована імперська ідеологія

Окремі латвійські політичні та громадські діячі висловлюють занепокоєння з приводу існування в Латвії так званої п’ятої колони проросійської спрямованості, яка може стати політичним інструментом Кремля.

«Це можна з’ясувати шляхом анонімного опитування. Зокрема задати просте запитання, так теоретично: «Якщо Росія нападе на Латвію, на якому боці ви будете». Думаю, що більшість з них буде не на боці Латвії», – каже відомий латвійський адвокат Андріс Грутупс.

Експерти вважають, що російські державні та громадські структури під гаслом підтримки співвітчизників, пропагують в Латвії імперську ідеологію. Зокрема це стосується створення під егідою фонду «Руський мир» «російських центрів» не тільки у Латвії, а й у Литві та Естонії, в яких значну увагу приділяють ідеологічній «обробці» молоді.

У той час як у Латвії питання патріотичного виховання молоді та загальнонаціональна консолідуюча ідея з огляду на складну економічну ситуацію відійшли на задній план.

Однак як російськомовне, так і корінне населення Латвії хоче жити в цивілізованій, правовій державі, якою б керували професійні політики. Свою політичну волю вони можуть виявити на виборах до органів місцевого самоврядування та до Європарламенту. За кого піде голосувати латвійський виборець і чи піде взагалі, стане відомо зранку 7 червня.

(Рига – Прага – Київ)

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG